Opatření jsou likvidační, zlobí se restauratéři. Nelíbí se ani zástupcům českého fotbalu
Hosty speciálu Radiožurnálu a Plusu byli:
- Karel Havlíček, ministr průmyslu a obchodu (za ANO)
- Jana Maláčová, ministryně práce a sociálních věcí (za ČSSD)
- Jaroslav Jirásko, viceprezident AŘZŠ ČR a ředitel ZŠ K. V. Raise v Lázních Bělohrad
- Dušan Svoboda, předseda Ligové fotbalové asociace
- Luboš Kastner, zástupce restauratérů z Asociace malých a středních podniků a garant projektu Moje restaurace
- Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu
- Martin Glaser, ředitel Národního divadla Brno
Havlíček: V kultuře a sportu podpoříme i podnikatele
Jaké náhrady chystá vláda pro odvětví, na která dopadnou nová protiepidemická opatření? „Během 14 dnů spustíme podpůrný program pro podnikatele v kultuře ve výši 750 milionů korun, v oblasti sportu půjde o půl miliardy. Podpůrný program chystáme i pro segment zájezdových dopravců, kde bude alokována jedna miliarda korun,“ vypočítává ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. „Zároveň pokračuje program Antivirus a chystáme i program pro restaurace a hotely.“
V oblasti kultury chce ministerstvo podpořit zejména majitele provozoven, tedy klubů a divadel, ale také třeba organizátory nejrůznějších festivalů. Na podporu v oblasti sportu zatím dosáhly pouze neziskovky, nově ji ministr Havlíček slibuje i podnikatelům, kteří přijdou kvůli opatřením o své příjmy.
Zásadní výpadek příjmů zasáhne také zájezdové dopravce, kteří se mohou dostat do situace, že nebudou mít z čeho splácet například leasing na zakoupené autobusy. „Pro ty chystáme takzvané sedačkovné, tedy příspěvek na konkrétní sedačku,“ doplňuje ministr.
Maláčová: Ošetřovné zatím zůstává 60 %
Spolu s částečným uzavíráním škol a přechodem na distanční výuku vláda na mimořádném zasedání schválila také úpravu ošetřovného. Místo dosavadních devíti dnů by ho mohli rodiče nebo pečující osoby dostávat po celou dobu, kdy děti nemohly do školy. Finanční podporu dostanou také ti, kteří se kvůli uzavření stacionářů nebo karanténě musejí starat o seniory a postižené blízké bez ohledu na jejich věk.
„Ošetřovné zatím zůstává 60 %. Krizové ošetřovné chceme mít připravené pro případ, že by došlo k úplnému uzavření škol,“ vysvětluje ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. Její úřad zároveň chce podpořit rodiče dětí, které skončily v karanténě, nebo dětí starších deseti let s nějakým typem postižení. Rodiče dětí na druhém stupni ZŠ s nařízenou střídavou výukou ovšem na ošetřovné nárok mít nebudou.
Školy: Střídavá výuka bude náročná
Úplné uzavření druhých stupňů je pro nás ta nejhorší varianta, navrhované kompromisní řešení vítáme, komentuje vládní opatření Jaroslav Jirásko, prezident Asociace ředitelů ZŠ s tím, že většina škol se rozhodla pro střídání docházky celých ročníků. Do školy tedy budou chodit jeden týden například žáci šestého a sedmého ročníku, další týden osmáci a deváťáci. Provoz školních jídelen ani školních družin se nemění, samozřejmě platí povinnost dodržovat platná hygienická opatření.
Čtěte také
Fotbal: Ztráty už jsou enormní
Na utkáních profesionální fotbalové ligy, kde jsou oba aktéři otestováni 72 hodin před zápasem, riziko vzniku ohniska nákazy nehrozí, zlobí se kvůli novým opatřením Dušan Svoboda, předseda Ligové fotbalové asociace. „Je to komplikace nejen ekonomická, ale i z hlediska sportovní úrovně. Hráči, pokud nemají zápasové zatížení, tak se to na jejich výsledcích projevuje,“ dodává.
Restaurace: Mít otevřeno teď nedává ekonomický smysl
Protiepidemická opatření se dotknou i restaurací. Ty nově musí zavírat nejpozději ve 20 hodin, u jednoho stolu smí sedět maximálně čtyři lidé. Provozovatelé také musí vypnout wi-fi připojení. Většina majitelů restaurací se tak dostává do situace, kdy se jim podnik nevyplatí otevřít.
Je to jako říct vlekařům, že můžou provozovat vleky jen v létě.
Luboš Kastner, zástupce restauratérů
„Byli jsme schopní dodržovat všechna hygienická opatření. Podle dat jsme stejně rizikoví jako například práce v IT nebo práce ve skladu, nebyli jsme zdrojem nákazy. Osmá hodina je po sedmi měsících pro některé likvidační opatření,“ shrnuje Luboš Kastner, zástupce restauratérů z Asociace malých a středních podniků, s tím, že víc než 60 procent tržeb v restauracích pochází z provozu ve večerních hodinách.
Související
-
Chceme podpořit všechny segmenty kultury, slibuje šéf resortu Zaorálek
Divadla, kina a další kulturní instituce čeká podobná situace jako na jaře. Kvůli zhoršené epidemické situaci s koronavirem totiž musí od pondělí na 14 dnů zavřít.
-
Plaga: Varianta týdenního střídání prezenční a onlinové výuky je z pohledu školy nejméně náročná
Zpřísněná opatření se týkají i škol. Na druhém stupni těch základních se od pondělí bude učit prezenčně vždy jen polovina dětí, zbytek na dálku.
-
PŘEHLEDNĚ: Od pátku zavřené posilovny, od pondělí kina, částečně školy. Jaká omezení začínají platit?
V Česku v pátek začala platit část zpřísněných opatření, kterými chce vláda zpomalit šíření epidemie nového koronaviru. Kabinet je schválil ve čtvrtek, platit mají do 25. října.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.