Olympijský rok střelce Davida Kosteleckého

14. leden 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy David Kostelecký

Cestou na olympijské hry musíte zdolávat i překážky, které nejsou zrovna příjemné. Tak třeba brokový střelec David Kostelecký se na podzim léčil s boreliózou a zlatým stafylokokem. Teď už je vítěz her v Pekingu 2008 zdravý a může se připravovat na svou šestou olympiádu. Jeho cestu sleduje Jan Suchan.

V 16 letech ho vyloučili z brněnského střediska mládeže jako neperspektivního, teď se sportovní střelec David Kostelecký chystá do Tokia na své šesté olympijské hry. Ty v Pekingu v roce 2008 vyhrál, naposledy před čtyřmi lety skončil v Riu de Janeiru čtvrtý.

Kromě toho je vicemistrem světa, dvojnásobným mistrem Evropy, vítězem Evropských her nebo juniorským mistrem světa. Řadu medailí pak získal v týmových soutěžích, ať už na světových nebo evropských šampionátech.

Kostelecký závodí v brokové disciplíně trap, ve které se střílí na hliněné nebo asfaltové terče (tzv. holuby) vylétávající směrem od střelců doleva, doprava, nebo rovně. Na olympijských hrách se trap objevil poprvé už v roce 1900 a nepřetržitě je v jejich programu od roku 1952. Podle současných pravidel se začíná kvalifikací se 125 terči a šestice nejlepších postupuje do finále, ve kterém se zásahy počítají od nuly a po vyřazení dvou nejméně úspěšných se následně vytvoří dvojice soupeřící posléze o zlato a o bronz.

V trapu závodil i Kosteleckého trenér Petr Hrdlička, olympijský vítěz z roku 1992, který vede také Jiřího Liptáka, dalšího mistra Evropy. Společně se připravují na střelnicích v Brně-Soběšicích a v Holasicích, vesnici jižně od Brna, ve které Kostelecký žije a kde střelnici vybudoval jeho děda.

Už na minulé letní olympiádě v Riu byl David Kostelecký nejstarším českým sportovcem, narodil se 12. května 1975. Se ženou Lenkou, která se ve slovenských barvách stala juniorskou mistryní světa v jiné brokové disciplíně skeet, vychovává tři syny. Právě rodině věnuje hodně času, kromě toho například rád hraje tenis.

autor: Jan Suchan
Spustit audio

Související

Více z pořadu