Olympijský rok skateboardisty Maxima Habance

13. leden 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Český skateboardista Maxim Habanec

Na olympijských hrách v Tokiu se mají poprvé v historii představit skateboardisté. To je velká výzva pro Maxima Habance, který je jednou z tváří projektu Radiožurnálu Olympijský rok. Jeho přípravu na olympiádu natáčí David Nyč.

Když ho potkáte, můžete si být jistí, že bude mít někde po ruce skateboard, který často využívá i jako dopravní prostředek.

Tohle prkno a s kolečky jako by mu přirostlo k nohám. Jezdí na něm odmala, a přestože šlo zprvu jen o zábavu, časem se stal z Maxe profesionál. Už v roce 2009, tedy v sedmnácti letech, se stal mistrem České republiky.

Od té doby patří do nejužší tuzemské špičky. To by rád potvrdil i v kvalifikaci na olympijské hry v Tokiu. Představit se na téhle akci, to je jeho velký sen. Co se dřív jevilo spíš jako vtip, je teď realitou – skateboardisti se poprvé v historii představí na Hrách, a Habanec dělá všechno proto, aby u toho byl také.

Zařazení této disciplíny do olympijského programu trochu změnilo skateboardové prostředí i přístup k jednotlivým závodům, dnes už potkáte na U rampách prestižních světových podniků profesionály v pravém slova smyslu.

Na prkně po celém světě

Maxim Habanec žije v Praze, kde založil vlastní skatepark. Z bývalého skladiště ve Vysočanech díky němu vyrostl skromný areál, ve kterém on sám tráví většinu času.

Spoustu času tráví nejlepší český skateboardista také v zahraničí. V předolympijském období přezimoval v Los Angeles, kde se připravoval na další část kvalifikace. A vůbec je často na cestách po celém světě. Přesto se mu podařilo vystudovat grafický design. Mimo jiné se podílí na tvorbě a produkci cestovních a skateboardových videí.

Habanec je vítězem Světového poháru ve skateboardingu (to se mu povedlo jako prvnímu českému skateboardistovi v historii) i hvězdně obsazeného Mystic Cupu v Praze.

autor: David Nyč
Spustit audio

Související

Více z pořadu