Olympijský rok lezce Adama Ondry

15. leden 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Adam Ondra

Lezec Adam Ondra patří k největších nadějím na zisk medaile na letních olympijských hrách v Tokiu. Přitom nominaci na olympiádu zvládnul až na druhý pokus. Na srpnovém světovém šampionátu v Japonsku se mu to totiž nepovedlo. Naše redaktorka Barbora Kovaříková s Ondrou natáčí časosběrný seriál Olympijský rok – o přípravě sportovců na LOH.

Adam Ondra, nebo taky El Maestro či Spiderman, jak se občas přezdívá tomuto rodákovi z Brna, patří k absolutní světové špičce ve sportovním lezení. Jak na skalách, tak na závodech. Je trojnásobným mistrem světa v lezení na obtížnost, celkem má 11 medailí ze světových šampionátů.

Lezec Adam Ondra

První (stříbrnou) získal už v roce 2009, tedy v 16 letech.

Zatímco lezecká komunita Ondru uznává už několik let, do povědomí široké veřejnosti se dostal dvěma významnými přelezy na skalách. V listopadu 2016 vylezl v rekordním čase Down Wall, kilometr vysokou stěnu v masivu El Capitan v amerických Yosemitech. Zvládnul to za osm dní a dosavadní výkon tak posunul o celých 11 dní. V září 2017 pak jako první přelezl nejtěžší cestu světa Silence (vlastní projekt obtížnosti 9c) a znovu posunul hranice lezení.

Spidermanova nevyčerpatelná motivace

Ke sportu ho přivedli jeho rodiče, kteří také lezli. Ondra sám vypráví, že až ve svých sedmi letech zjistil, že na světě existují i lidé, kteří nelezou.

Sportovní lezení pro Adama Ondru prostě není jen práce, je to především životní styl. A když má český reprezentant volno, jede se svou přítelkyní Ivou do skal. Lézt.

Olympijský rok je projekt Radiožurnálu, který sleduje přípravu českých reprezentantů rok před olympiádou. Jak se chystají? Těší se, nebo mají pochyby? Časosběrné dokumenty o 10 sportovcích vysíláme během roku a před olympijskými hrami. 

Olympijské hry jsou pro něj výzva. Dokonce už několikrát prohlásil, že po Tokiu 2020 ho na umělé stěně chvíli nikdo neuvidí. Těší se totiž do skal. Výzvy jsou i tam. V norském Flatangeru, kde přelezl už výše zmiňovanou nejtěžší cestu, má další nedokončený projekt.

A co odpovídá na otázku, kde bere stále motivaci zlepšovat se, když už mu všichni ostatní říkají, že je nejlepší? „Naštěstí je na světě tolik skal a míst, které by stálo za to přelézt, že se nebojím, že by mi někdy motivace došla.“

Spustit audio

Související