Olympijský rok kanoisty Martina Fuksy

4. srpen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Martin Fuksa na reprezentačních testech v Račicích

Je dvojnásobným mistrem světa a několikanásobným evropským šampionem. „Největší zážitek pro mě bylo mistrovství světa v České republice, kde jsem získal jeden z titulů a také stříbrnou medaili,“ vzpomínal ve studiu Radiožurnálu na jaře 2019, jak ho podpora domácích fanoušků žene kupředu. Jeho přípravu na LOH sleduje časosběrný seriál Olympijský rok. Se sportovcem natáčí reportér Lukáš Michalík.

Martin Fuksa je český reprezentant v rychlostní kanoistice. Závodí jak v kategorii jednotlivců (C1), tak i na deblu (C2) s mladším bratrem Petrem.

Vyrůstal v rodině, která se kanoistice věnuje dlouhé roky. Jeho trenéry jsou dědeček Josef a otec Petr, který je dvojnásobným mistrem světa na čtyřkanoi. Martin s kanoistikou začal v roce 2006 v mateřském oddíle TJ Lokomotiva Nymburk. V současné době Fuksa závodí za Duklu Praha.

Olympijský rok je projekt Radiožurnálu, který sleduje přípravu českých reprezentantů rok před olympiádou. Jak se chystají? Těší se, nebo mají pochyby?

Časosběrné dokumenty o 10 sportovcích vysíláme během roku a před olympijskými hrami.

Na juniorském mistrovství Evropy v roce 2011 získal titul na trati 500 metrů a stal se historicky prvním Čechem, který vyhrál v kategorii singlkanoistů. Na půlkilometrové trati v tomtéž roce vyhrál i juniorský světový šampionát.

V roce 2012 na seniorském mistrovství Evropy v Záhřebu získal svoji první medaili mezi dospělými, a to stříbro z půlkilometrové trati. O rok později zvítězil na evropském šampionátu v Montemor-o-Velho na kilometru a pětistovce.

Na následujícím mistrovství Evropy, které v roce 2014 pořádal Brandenburg, obhájil zlato na půl kilometru. Ve stejném roce získal taky první medaile z mistrovství světa. V Moskvě dojel druhý na kilometru a třetí na pětistovce.

Od té doby Fuksa na velkých akcích sbíral medaile pravidelně.

Jeho největším úspěchem jsou dvě zlata ze seniorského mistrovství světa, půlkilometrovou trať rodák z Nymburka ovládl v roce 2015 v Miláně i o dva roky později na domácím šampionátu v Račicích. V roce 2016 se Martin Fuksa zúčastnil olympijských her v Riu de Janeiro, kde ale na stupně vítězů nedosáhl.

Medaile z olympiády tak pro českého kanoistu zůstává největším snem.

Spustit audio

Související