„Ohavné a bídné země.“ Čína se zlobí na Austrálii a Litvu, chtějí bojkotovat olympiádu

29. listopad 2021

Austrálie je další zemí, která zvažuje politický bojkot zimních olympijských her v Číně. Ty začnou za dva měsíce v Pekingu. Vládní i opoziční politici v Austrálii vyzývají premiéra, aby se neúčastnil jejich slavnostního zahájení. Utrpět tím můžou už tak špatné politické vztahy mezi Pekingem a Canberrou.

Koalice vládnoucích stran i opoziční Labour Party se shodují na tom, že by premiér ani prezident neměli být na olympiádě v Číně. The Sydney Morning Herald jako důvod uvádí situaci kolem čínské tenistky Pcheng Šuaj, chování Číny vůči Tchaj-wanu, otázku lidských práv v Sin-ťiangu a odmítavý postoj Pekingu k požadavkům vyšetřit původ nemoci covid-19.

Čína se nyní na Austrálii a Litvu dívá jako na největší potížisty. Australský deník píše, že politické špičky vyčkávají, zda USA odsouhlasí politický bojkot olympiády. Pokud ano, Canberra se připojí.

Deníky China Daily a Global Times v reakci na to nazývají chování Austrálie ohavným a bídným a vyzývají k ekonomickým sankcím a blokádě vůči Austrálii.

autoři: David Jakš ,
Spustit audio

Související