Odešla legenda Kamila Moučková. „Statečnost? Prostě jsem se namíchla a nemohla jednat jinak“
V 92 letech zemřela bývalá televizní a rozhlasová hlasatelka, signatářka Charty 77 Kamila Moučková. V srpnu 1968 informovala z televizní obrazovky o okupaci vojsky Varšavské smlouvy. Za normalizace byla proto pronásledována a ke své profesi se mohla znovu vrátit až po listopadu 1989. Získala několik ocenění včetně ceny Arnošta Lustiga. Krátce po jejím udělení si s ní před lety na Radiožurnálu povídal Petr Rajchert.
„Téhle vzácné ceny si nesmírně vážím. Její význam bych srovnávala se státním vyznamenáním,“ komentovala obdržení Ceny Arnošta Lustiga její historicky teprve druhá laureátka.
I státní vyznamenání přitom Kamila Moučková dostala. Na jaře roku 1968 jí ho udělil tehdejší prezident Ludvík Svoboda. „Státní vyznamenání mám a nemám,“ usmívala se tajuplně.
Kamila Moučková (1928— 2020)
Pracovala v rozhlase a pak v televizi, kde se stala první hlasatelkou televizních novin. V televizi zažila i okupaci v srpnu 1968. Poté, co vojáci zastavili vysílání ze sídla televize ve Vladislavově ulici, pokračovala v komentování z provizorního studia ve sklepě hloubětínské Tesly. Po těchto událostech se stala nežádoucí, v televizi musela skončit a měla problém sehnat jakoukoliv práci.
V roce 1977 byla Kamila Moučková jednou z prvních, kdo podepsali Chartu. Před kameru a za rozhlasový mikrofon se mohla vrátit až po revoluci. Za své postoje a statečnost dostala v roce 2013 Cenu Arnošta Lustiga a medaili Za zásluhy z rukou prezidenta Miloše Zemana.
„Po Chartě 77, když vozili kamarády za Prahu do lesa, kde je ztloukli a nechali ležet, jsem se namíchla. Šla jsem do papírnictví, koupila jsem v něm tubu, do které jsem srolovala vyznamenání, a to jsem tam šoupla i s medailí na klopu. Napsala jsem Husákovi velmi ostrý, až sprostý dopis a vrátila mu vyznamenání, že to nechci,“ vyprávěla.
Kamila Moučková o sobě tvrdila, že je zkrátka typický beran. Svoji statečnost, kterou u ní Češi obdivovali, vysvětlovala tak, že byla jednoduše natolik naštvaná, že nemohla jednat jinak.
Související
-
Zemřela Kamila Moučková. „Když se ohlédnu za svým životem, mám čisto,“ bilancovala na Dvojce
Legendární moderátorce bylo 92 let. V srpnu 1968 jako první ohlásila vpád vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Angažovala se v disentu a byla signatářkou Charty 77.
-
Zemřela moderátorka Kamila Moučková, která v televizi informovala o srpnové okupaci. Bylo jí 92 let
Když vojáci zastavili vysílání ze sídla televize ve Vladislavově ulici, pokračovala Kamila Moučková v komentování z provizorního studia ve sklepě hloubětínské Tesly. I kvůli tomu se stala nežádoucí.
-
Kamila Moučková: 21. srpna jsem se nebála, ale měla obrovský vztek
Kamila Moučková. Kdo by neznal její jméno. Kdo by nevěděl, že jako první oznámila šokovanému národu okupaci armádami Varšavské smlouvy 21. srpna 1968.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka