Odborníci varují: Kvůli nadměrné spotřebě antibiotik jsou bakterie stále odolnější

18. listopad 2017

Dnes je Evropský antibiotický den. Už celý týden proto lékárníci v Česku vysvětlují lidem, jak správně antibiotika užívat. Téměř pětina lidí je totiž bere i při i nemocech, proti kterým jsou neúčinné. Kvůli jejich nadměrné spotřebě pak roste počet odolných bakterií.

Antibiotika jsou v Česku oblíbená. Ročně se jich u nás podle dat Státního ústavu pro kontrolu léčiv spotřebuje zhruba 15 milionů balení. Řada pacientů přitom stále neví, na co antibiotika zabírají a proti čemu jsou naopak bezmocná.„To, že léčí antibiotika chřipku a nachlazení, si myslí zhruba 20 % pacientů,“ říká viceprezident České lékárnické komory Aleš Krebs. 

Právě jejich špatné a nadměrné užívání velkou měrou přispívá k tomu, že se bakterie antibiotikům přizpůsobují a stávají se vůči nim odolné, tedy rezistentní. Na vině jsou i samotní pacienti, kteří si často antibiotika naordinují sami ze svých starých zásob. Dělá to zhruba každý desátý. 

„To znamená, že někdy antibiotika neužívali celá a nedali je k likvidaci, ale nechali si je doma a pak si na základě vlastního rozhodnutí ta antibiotika ordinovali, to je velmi nebezpečné,“ dodává Krebs. 

andres-de-armas-1038_170604-134640_rez.jpg

Za rostoucím počtem rezistentních bakterií jsou ale i lékaři. Podle vedoucí Národní referenční laboratoře pro antibiotika Heleny Žemličkové často předepisují takzvaná širokospektrá antibiotika i v případech, kdy pacientům nepomůžou. „Řada lékařů má tendenci antibiotika předepisovat, aby předešli komplikacím, ale bohužel to není dobře." 

Její slova potvrzuje i paní Martina. „Mám pětiletou atopickou holčičku a antibiotika jsme dostali preventivně." 

Světová zdravotnická organizace varuje, že pokud se nic nezmění, budou tyto bakterie pro lidstvo velkým problémem. „Do roku 2050 zemře každý rok 10 milionů lidí v důsledku infekce, která je vyvolaná multirezistentní bakterií,“ říká Helena Žemličková. 

Odolné bakterie by se tak staly jednou z nejčastějších příčin smrti a předstihly by rakovinu i kardiovaskulární onemocnění. Už teď v jejich důsledku podle odhadů Státního zdravotního ústavu umírá v Evropě 25 tisíc lidí každý rok. 

autoři: Janetta Němcová , mib
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

3x Karel Klostermann

Koupit

Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.