Od polního telefonu k mobilu. Čím budeme telefonovat v budoucnosti?

14. únor 2016
03314139.jpeg

Mobilní telefon se stal pro člověka samozřejmostí, má ho skoro každý a život bez něj si neumíme představit. A tak nás mnohdy nemile překvapí, když zhasne nebo dojde baterie, a my se nemůžeme dovolat. Právě takové starosti ale nemuseli řešit třeba ti, kteří kdysi používali polní telefon. Jaký je vlastně počátek telefonování ve světě?

Od podání patentu na telefon uplynulo 140 let, a protože Alexander Graham Bell byl dobrý obchodník, tak se telefonování i na tehdejší poměry začalo rozvíjet poměrně rychle.

„Na počátku šlo o propojení dvou lidí a docházelo k tomu, že bohatší lidé měli na zdi zavěšeno poměrně dost telefonů,“ vysvětluje specialista na moderní komunikační technologie Luděk Vokáč.

V českých zemích se první telefonní rozhovor uskutečnil 10. dubna 1881 ze správní budovy dolu Richarda Hartmana na nádraží v Duchcově. Rok na to v Praze vznikla první ústředna, s postupem času jich přibývalo.

Čtěte také

A protože v automatických ústřednách docházelo k technickým problémům, což se pro řízení vlaků nebo dělostřelby nehodí, tak existovaly i manuální, které se používaly v armádě a na železnici pro spolehlivé řešení.

Funkční byly také polní telefony, a to buď na baterii, nebo poháněné elektrickým proudem, který telefon vygeneroval během hovoru. Dnes jde především o sbírkovou záležitost, stále ale mohou dobře posloužit v odlehlých oblastech jako spolehlivé záložní řešení. Třeba když selže mobilní telefon?

telefonní ústředna

Co nabízí síť páté generace?

Ale pojďme se podívat do současnosti. Drtivou většinu mobilního telefonního provozu dnes podle Luďka Vokáče tvoří GMS, přesná čísla uživatelů se ale odhadují složitě. „Telefonních připojení existuje více než lidí. Ti totiž nosí více telefonů, ale komunikují spolu i stroje, SIM karty máme v autech,“ vysvětluje s tím, že tato spojení porostou.


Když auto nabourá a samo si bude schopno zavolat, tak to určitě v mnoha případech pomůže. Mohl by se i zjednodušit výběr pokut

Po sítích GMS, 3G a nyní LTE přichází síť páté generace, která má přinést zvýšení kapacity a rychlosti, ale zároveň umožnit opravdové propojení světa kohokoliv s čímkoliv. „Mluví se třeba o spolehlivých linkách, které umožní operace na dálku,“ nastiňuje.

K největšímu trendu dnešní mobilní techniky patří chytré telefony – čím větší displej, tak lépe. Éra těchto telefonů ale jednou skončí a nikdo nedokáže přesně říci, jaká bude náhrada, zda nějaké miniaturní přístroje nebo propojení s virtuální realitou.

Audio záznam celého rozhovoru si můžete poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také v iRadiu.

  • Rozhovor
  • rozhovor
  • lidé