Očkování proti závažným infekčním chorobám
Nejlepší ochranou před prakticky každým onemocněním je prevence. Jednou z forem, která má své nezastupitelné místo je očkování proti závažným infekčním chorobám. Očkovací systém je u nás velice dobře propracován. Česká republika je v tomto směru na předním místě, říká doktorka Jitka Částková z pražského Státního zdravotního ústavu.
Tento hemofillus influenzae B je bakterie, která vyvolává nejen respirační onemocnění, ale i různé komplikace. Ty mohou malé dítě i dusit nebo způsobit zánět mozku. Děti absolvují očkování a přeočkování proti dalším infekčním chorobám až do 14 roků. Přesto se najdou rodiče, kteří tuto prevenci odmítají a neuvědomují si, co tímto postojem mohou způsobit.
Částková: U nás už prakticky nevíme, co je záškrt, tetanus, dávivý kašel bez komplikací, spalničky s možností úmrtí. Tato skutečnost přispívá paradoxně k tomu, že veřejnost začíná tato onemocnění podceňovat.
Například ve Velké Británii a Japonsku zrušili očkování proti dávivému kašli, ten se pak vyskytl u desítek dětí a došlo i k řadě úmrtí. V některých státech bývalého Sovětského svazu, z ekonomických důvodů, snížili očkování proti záškrtu a přišla velká epidemie. Proto je dobré, podle doktorky Částkové, nechat děti očkovat.
Částková: Argumentem je třeba zvýšená frekvence cestování do zahraničí, naopak migrace zahraničních obyvatel na naše území z míst, kde se nemoci epidemicky nebo endemicky vyskytují. Nebezpečí stále hrozí a vysoká proočkovanost, nazývaná kolektivní imunita, tedy alespoň 95 procent populace, brání i v případě proniknutí infekce jejímu dalšímu šíření.