Očkování dítěte můžete odložit
Čeští rodiče se často přou, zda je správné děti očkovat, a mnozí z nich se snaží povinné vakcinaci vyhýbat. Žurnál servis ovšem radil mamince, která chce očkování jen odložit: neodmítá ho, nicméně nechce začínat ve třech měsících, jak je běžné, ale později. Je možné očkování posunout na přání rodičů? Ptali jsme se Jarmily Rážové, zástupkyně hlavního hygienika ČR.
S vakcinací se dnes začíná ve třech měsících věku dítěte, a to takzvanou hexavakcínou: očkovací látkou proti šesti nemocem najednou. „Limit pro podání 4. dávky hexavakcíny je stanoven vyhláškou o očkování proti infekčním nemocem, a sice nejpozději před dovršením 18. měsíce věku,“ informuje Rážová.
Celkem se podávají čtyři dávky, mezi nimi by měly být odstupy měsíc, měsíc a půl roku; pokud tedy rodič chce splnit požadavky vyhlášky, musí začít cyklus vakcinace nejpozději v 10 měsících.
Rodiče také někdy uvažují o podání „chudší“ vakcíny: dostupná je například pentavakcína, která oproti hexavakcíně nechrání proti hepatitidě typu B. „Pokud rodiče nechají své dítě očkovat pentavakcínou, pak si tuto vakcínu hradí sami. Ze zdravotního pojištění je hrazena jen hexavakvína. Termín podání monovakcíny proti virové hepatitidě B nestanovuje žádný zákon,“ sděluje zástupkyně hlavního hygienika.
Vakcína proti spalničkám, zarděnkám a příušnicím (takzvaná MMR) se začíná očkovat ve druhém roce života. „První dávka MMR vakcíny se podává podle vyhlášky o očkování proti infekčním nemocem nejdříve první den 15. měsíce po narození dítěte,“ cituje zástupkyně hlavního hygienika.
Tady je to s případným odložením očkování problematičtější. I když vyhláška mluví jen o nejdřívějším termínu vakcinace, ministerstvo konstatuje, že rodiře nemohou požadovat posunutí očkování jen na základě vlastního rozhodnutí. „O odložení očkování ze zdravotních důvodů tedy rozhoduje registrující pediatr, nikoli rodiče,“ zdůrazňuje Rážová.
Pokud má rodič pocit, že by dítě mohlo mít problémy s imunitní reakcí na očkování – například proto, že jeho rodiče trpí alergiemi nebo astmatem – může stav dítěte konzultovat s odborným lékařem. Tím je dětský imunolog nebo alergolog. Pokud by konstatoval, že dítě má problém s imunitou, jde o kontraindikaci k očkování.
Jestliže rodič chce odložit podání vakcíny MMR, měl by se na termínu očkování domluvit s ošetřujícím dětským lékařem – posouvá se zejména v případě, že je dítě akutně nemocné. „Vždycky je to nutné konzultovat s pediatrem,“ připomíná Rážová.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
V americké Minnesotě zastřelili političku s manželem. Další politik je zraněn
-
Protivzdušná obrana Íránu už nejspíš neexistuje. Izrael bude v útocích přitvrzovat, říká diplomat
-
ONLINE: Ukrajině hrozí snížení pomoci, upozornil Zelenskyj. Důvodem je eskalace na Blízkém východě
-
Bitcoin bude digitálním zlatem. Jeho volatilita bude časem klesat, míní odborníci