Očkovací kampaň spustila i carevna Kateřina Veliká. Chtěla uchránit prostý lid před neštovicemi

Jak přimět lid k očkování? Pokud se podíváme na východ do Ruska, tamní prezident Vladimir Putin není historicky první, kdo si s tím láme hlavu. Kupodivu, stejný problém se v 18. století snažila vyřešit ruská carevna Kateřina II. Tehdy prosazovala očkování proti neštovicím. V Londýně půjde v prosinci do dražby její dopis, kde navrhuje očkovací kampaň.

List z 20. dubna 1787 adresovaný armádnímu generálovi hraběti Petru Rumjancevovi obsahuje podrobné instrukce, jak organizovat účinnou kampaň za očkování proti neštovicím.

Čtěte také

Dopis i portrét Kateřiny II. se zachovaly v anonymní soukromé sbírce. Do konce listopadu jsou vystavené v Moskvě a ve středu je bude v Londýně dražit aukční síň MacDougall's. Ta se specializuje na ruské umění. Podle odhadu mají obě tyto památky celkovou hodnotu v přepočtu víc než 36 milionů korun.

Hrůza z nemoci 

Kateřina v dopise například napsala: „Jedním z nejdůležitějších úkolů by mělo být zavedení očkování proti neštovicím. Tato nemoc, jak víme, velice škodí, zejména prostému lidu.“ Následuje požadavek, aby očkování bylo dostupné všem a všude.

Carevna propagovala očkování proti neštovicím, protože měla hrůzu, že ji ta nemoc zabije jako mnoho lidí z jejího okolí. A pak taky očkování v Rusku zatracovali lékaři i kněží. Proto se panovnice rozhodla, že půjde příkladem, a dala se v roce 1768 očkovat i se svým synem. Málem to nepřežila, ale uzdravila se a vyzývala dál k očkování ostatní.

Čtěte také

Jak se tehdy očkovalo?

Očkování v 18. století mělo ovšem s tím dnešním společný jen základní princip, provedení bylo o dost drastičtější. Zdravému člověku aplikovali do řezu na rameni virus z vřídků nemocného. Říkalo se tomu variolace. Úmrtnost očkovaných byla dvě až tři procenta. Pro srovnání, na neštovice tehdy zemřela třetina nakažených.

Vlastně až v roce 1796, tedy devět let po Kateřinině dopisu a očkovací kampani, začal britský lékař Edward Jenner experimentovat s mírnější očkovací látkou – s virem kravských neštovic.

Očkovací kampaň Kateřiny II. nebyla úspěšná, strach byl příliš velký. A to se carevna velmi snažila, očkování třeba propagovala i kulturními projekty, například baletem s názvem Porážka předsudku o vítězství vědy nad tmářstvím. Ale marně.

Spustit audio

Související