Očkovací kampaň spustila i carevna Kateřina Veliká. Chtěla uchránit prostý lid před neštovicemi
Jak přimět lid k očkování? Pokud se podíváme na východ do Ruska, tamní prezident Vladimir Putin není historicky první, kdo si s tím láme hlavu. Kupodivu, stejný problém se v 18. století snažila vyřešit ruská carevna Kateřina II. Tehdy prosazovala očkování proti neštovicím. V Londýně půjde v prosinci do dražby její dopis, kde navrhuje očkovací kampaň.
List z 20. dubna 1787 adresovaný armádnímu generálovi hraběti Petru Rumjancevovi obsahuje podrobné instrukce, jak organizovat účinnou kampaň za očkování proti neštovicím.
Čtěte také
Dopis i portrét Kateřiny II. se zachovaly v anonymní soukromé sbírce. Do konce listopadu jsou vystavené v Moskvě a ve středu je bude v Londýně dražit aukční síň MacDougall's. Ta se specializuje na ruské umění. Podle odhadu mají obě tyto památky celkovou hodnotu v přepočtu víc než 36 milionů korun.
Hrůza z nemoci
Kateřina v dopise například napsala: „Jedním z nejdůležitějších úkolů by mělo být zavedení očkování proti neštovicím. Tato nemoc, jak víme, velice škodí, zejména prostému lidu.“ Následuje požadavek, aby očkování bylo dostupné všem a všude.
Carevna propagovala očkování proti neštovicím, protože měla hrůzu, že ji ta nemoc zabije jako mnoho lidí z jejího okolí. A pak taky očkování v Rusku zatracovali lékaři i kněží. Proto se panovnice rozhodla, že půjde příkladem, a dala se v roce 1768 očkovat i se svým synem. Málem to nepřežila, ale uzdravila se a vyzývala dál k očkování ostatní.
Čtěte také
Jak se tehdy očkovalo?
Očkování v 18. století mělo ovšem s tím dnešním společný jen základní princip, provedení bylo o dost drastičtější. Zdravému člověku aplikovali do řezu na rameni virus z vřídků nemocného. Říkalo se tomu variolace. Úmrtnost očkovaných byla dvě až tři procenta. Pro srovnání, na neštovice tehdy zemřela třetina nakažených.
Vlastně až v roce 1796, tedy devět let po Kateřinině dopisu a očkovací kampani, začal britský lékař Edward Jenner experimentovat s mírnější očkovací látkou – s virem kravských neštovic.
Očkovací kampaň Kateřiny II. nebyla úspěšná, strach byl příliš velký. A to se carevna velmi snažila, očkování třeba propagovala i kulturními projekty, například baletem s názvem Porážka předsudku o vítězství vědy nad tmářstvím. Ale marně.
Související
-
V historii se lidé potýkali s morem. Opatření se podobala dnešním a už tenkrát byli tzv. popírači
Zdravotní průkazy, izolace po prodělání nemoci nebo speciální maska na obličeji. To jsou jen některá opatření, kterými se lidé v minulosti snažili zabránit šíření moru.
-
Morový řád z roku 1580 a vyhláška ministerstva zdravotnictví z roku 2020 se kupodivu hodně podobají
Už je to přes rok, co se stal tématem číslo 1 po celém světě koronavirus a pandemie nemoci covid-19. Nicméně v minulých staletích byly české země postiženy také pandemiemi.