Obyvatelé Blahutovic žijí v nejistotě

28. říjen 2003
Pod kůži

Na co myslí obyvatelé Blahutovic? Žijí v nejistotě už dlouhé desítky let. V malé obci na Novojičínsku na severní Moravě by totiž mohla vyrůst nová jaderná elektrárna. Po delší odmlce se diskuse znovu otevřela a místní lidé jen nechápavě kroutí hlavou. Neumějí si totiž představit, že by na zelené louce stál obří energetický zdroj. Většina doufala, že nápad vzal už dávno za své. Ovšem z reportáže redaktora Martina Knitla jasně vyplývá, že pravdou je opak.

Tomáš Macháček:Tady zavládlo mezi lidmi dosti velké zděšení, že se opět oprašuje nějaký duch jaderné elektrárny nebo vůbec elektrárny jako takové.

Říká Tomáš Macháček, starosta Jeseníku nad Odrou, kam Blahutovice spadají.

Tomáš Macháček: Když se podíváme do blokací vlastního územního plánu, máme tady nějakou rychlostní komunikaci, připravuje se stavba dálnice. Ve hvězdách je i kanál Odra - Labe plus další stavby, takže si nedokážu vůbec představit, že by něco takového tady vzniklo, protože v tu ránu se ocitneme někde jako na ostrově, ale bohužel ve středu Evropy.

V roce 2020 by už teoreticky mohla jaderná elektrárna v Blahutovicích stát, investice řádově ve stovkách miliard korun. Jde zatím pouze o jednu z variant hned vedle dostavby Temelína, potvrdil náměstek ministra průmyslu a obchodu Martin Pecina. Zároveň se ptá: Proč se Moravskoslezský kraj bojí velkých investic, když právě po tom volá už několik let?

Martin Pecina: Dokud budeme odmítat velké investice, které by stát mohl ovlivnit přes svůj vliv v ČEZu, tak tady nebudeme mít nic a budeme tady mít 110 tisíc nezaměstnaných a budeme pěstovat řepu.

Stejná slova volí také šéf Dolní komory Parlamentu Lubomír Zaorálek.

Lubomír Zaorálek: Blahutovice jsou místo, se kterým se počítá už téměř desítky let. Podle mě pro Moravskoslezský kraj by to znamenalo přísun mimořádně rozsáhlé investice, ze které by určitě profitovala celá řada dalších podniků. Řekněme v rozmezí osmi, deseti let prvek oživení průmyslu.

Drtivá většina lidí z okolí Blahutovic jadernou elektrárnu odmítá. Jak přiznávají, mají strach.

Názory obyvatel: To se domnívám, že už bylo za vlády jedné strany. Moje stanovisko jednoznačně ne. Jeden Temelín stačí.

Názory obyvatel: Je to otázka ekonomiky, otázka životního prostředí, tak teď záleží, na kterou stranu se má člověk přiklonit.

Názory obyvatel: Domnívám se, že aby to odpovídalo té bezpečnosti jaderné, to by byly zase nesmírné náklady, které by se daly využít mnohem efektivněji a mnohem lépe.

Bouří se také starostové z okolí. Sešli se v Hranicích na Moravě a napsali dopis na Ministerstvo průmyslu a obchodu. Hranický starosta Vladimír Juračka popisuje některé potíže.

Vladimír Juračka: Přírodní podmínky, seismické nějaké parametry a řada dalších až po to, že tedy spíše vláda by měla hledat způsob, jak šetřit elektrickou energií a ne ji vyrábět a pak ji vyvážet. Tito zástupci naprosto nesouhlasí se stavbou dalšího nějakého energetického zdroje v této lokalitě.

Česká republika skutečně bude za pár let potřebovat nové zdroje energie. A jaderná je číslem jedna. Blahutovičtí to vědí a chtějí debatovat. Bez schválené tedy oficiální energetické koncepce státu to ale nejde. Zatím se tedy jasně vyjádřil pouze Krajský úřad v Ostravě. S elektrárnou se nepočítá. Jesenický starosta je z toho všeho velmi rozpačitý.

Tomáš Macháček: Vždycky někdo něco řekne a vůbec nedomýšlí důsledky, které potom znamenají pro konkrétní lidi, pro konkrétní obce dosti smutné dopady. Hlavně se to týká potom povědomí lidí.

Náměstek ministra průmyslu Martin Pecina ujišťuje, že nikdo nepůjde proti vůli občanů. Přesto ale je v silách státu novou jadernou elektrárnu prosadit. Kostlivců ve skříni už máme plné zuby, říkají lidé z Blahutovic. Česká republika potřebuje mít energetickou zálohu, tak zase oponují experti a mnozí politici. Jak to všechno dopadne, ukáže až čas. Do té doby se ale nikdo nejistoty nezbaví.

Autorizovaným pořizovatelem elektronického přepisu pořadů Českého rozhlasu je ANOPRESS IT, a.s. Texty neprocházejí korekturou.

autor: mrk
Spustit audio

Více z pořadu