„Obojživelný tank“ na Kačáku, stavební ruch v Jičíně a lidem chybí pokora. NEJ reportáže týdne

Každý týden pro vás v Českém rozhlase Hradec Králové připravujeme aktuality a zajímavosti ze společenského i kulturního života v Královéhradeckém kraji. Které reportáže vzbudily na sociálních sítích za posledních sedm dní největší pozornost? Tady jsou pěkně pohromadě. To nejlepší na našem webu.

Čtěte také

Rybník Kačák ve Vrchlabí by měl být čistší. Pracuje na něm speciální stroj. Odstranit má co nejvíce trávy, kvůli které je koupání a plávání obtížné. Řidič stroje Vlastimil Altman právě slezl ze sedadla. „Teď předěláváme sekačku na hrábě. A to, co se poseklo, tak se nyní zase pomocí hrábí vyndá na břeh na hromadu. A odveze se to na kompost. Normálně se to potopí pod vodu a bude to hrabat onu posečenou biomasu.“

Na posečení trávy rostoucí v Kačáku tady pochopitelně nejvíc čekali ti, kteří sem chodí pravidelně plavat. Jako například paní Veronika. „V té trávě se opravdu plave hrozně špatně. Lepí se to a motá na nohy. Tak snad to bude lepší, až tu trávu odstraní.“

Čtěte také

U bývalého zámku pod Čeřovkou v Jičíně archeologové zachytili tarasní zdi jezuitské zahrady a pravděpodobně i sušárnu ovoce se zbytky kachlových kamen. Vydáme se ale i po stopách hospodaření jezuitů v jičínské lokalitě Kasárna, kde pokračuje budování infrastruktury pro novou obytnou čtvrť. Právě tam se s archeologem Regionálního muzea v Jičíně Jiřím Ungerem sešla Vlaďka Wildová.

Nálezy pod Čeřovkou a v jejím okolí archeologové očekávali, protože nedaleko odsud, v areálu Oblastní nemocnice v Jičíně, kde roste nový pavilon, už sídliště prvních zemědělců objevili. Hlavně keramické nálezy teď odborníci vyhodnocují a hledají časovou souvislost.

Čtěte také

Vezmeme vás na prázdninový výlet nebo dovolenou. Našimi hosty jsou dva horští záchranáři Pavel Cingr a Wolfgang Berger z Horské služby Krkonoše, se kterými probereme jejich práci a zavzpomínáme i na to, jak se k práci záchranářů dostali.

„Když je mlha, nevidíte opravdu vůbec nic a nemáte se čeho chytit, tak je člověk schopný ztratit se i za svým vlastním barákem,“ říká Wolfgang Berger. A Pavel Cingr doplňuje: „Protože jsou Krkonoše relativně malé a nízké, tak si kdekdo myslí, že zavolá a my tam budeme do dvou minut. Ale ono to tak není.“

autor: baj
Spustit audio

Související