Obezita u českých dětí přerůstá v pandemii. Negativní trend se nedaří zastavit

V České republice za posledních patnáct let významně přibylo dětí s nadváhou a obezitou. Potvrdila to aktuální zpráva Světové zdravotnické organizace. Český průzkum dělala olomoucká fakulta tělesné kultury. Zatímco v zemích západní Evropy se daří nárůst obezity zastavit, v Česku to nejde. Z výzkumu navíc vyplývá, že děti z chudších poměrů trpí nadváhou nebo obezitou častěji.

„Vážím více, než bych měla, a necítím se zdravě,“ přiznává se stydlivě patnáctiletá Anička. Se svou váhou chce něco dělat. Z jídelníčku vynechala pečivo, přidala například jogurty a víc se hýbe. Nejvíc ji začal bavit tanec.

To vše pod pravidelným dozorem dětského obezitologa Dalibora Pastuchy. Podle něj u českých dětí epidemie nadváhy a obezity přerostla v pandemii. Podepisují se na ní rodiče od kojeneckého věku.

„Dítě začneme imobilizovat, začneme ho dávat do různých přenosových skořepin, pouštíme mu pohádky, abychom měli čas uklidit a navařit,“ říká.

A potvrzují to i poslední výsledky mezinárodní studie Světové zdravotnické organizace. Zatímco v zemích na západ od našich hranic se podařilo trend dětské obezity zastavit, v České republice se podle Zdeňka Hamříka z olomoucké fakulty tělesné kultury počty dětí s nadváhou a obezitou významně zvyšují.

„U chlapců je nárůst dvou a půl násobný oproti době před dvaceti lety. Čtvrtina jich má nadváhu nebo obezitu v patnácti letech,“ vysvětluje.

Nedostatek spánku!

Příčiny, v tom se akademici shodují s obezitologem Daliborem Pastuchou, jsou špatné stravovací návyky a ještě o něco víc nedostatek pohybu. Ani ne toho intenzívního, v kroužcích, ale spíš přirozeného. Rodiče dělají dětem taxikáře, chůzi odnaučuje i internet a sociální sítě.

„Často vídáme děti, které si dvě tři hodiny chatují s kamarády na smartphonech, posílají si videa, zprávy. Potom má dětský mozek nedostatek spánku, což podporuje ukládání hormonu kortizolu, který zvyšuje riziko lidské obezity,“ popisuje.

Situace je podle autorů studie alarmující. Z obézních dětí vyrostou obézní dospělí, kteří budou méně ekonomicky výkonní. Se svými zdravotními riziky navíc můžou být i větší finanční zátěží pro státní rozpočet.

autor: bam
Spustit audio