Obama chce pro zásah v Sýrii souhlas Kongresu, útok se tak zřejmě odkládá

Americký prezident Barack Obama oficiálně požádal Kongres, aby schválil vojenský útok na Sýrii. Spojené státy už údajně mají důkazy o použití chemických zbraní syrským režimem. Obě komory amerického Kongresu budou o vojenské intervenci v Sýrii hlasovat nejpozději druhý zářijový týden.

„Musíme si připustit, jaké by byly následky pasivity. Jaký vzkaz pošleme, když může diktátor před zraky světa usmrtit plynem stovky dětí a nezaplatit za to? Jaký je smysl mezinárodního systému, který jsme vybudovali, když nevynucuje zákaz použití chemických zbraní?“ ptal se ve svém projevu americký prezident Barack Obama.

Prezident uvedl, že má dost autority, aby vojenskou akci spustil i bez Kongresu, s jeho souhlasem ale bude prý zásah efektivnější. Zdůraznil také, že na chemický útok je nutné reagovat, jde prý také o americkou národní bezpečnost. Damašek podle Obamy musí nést za útok chemickými zbraněmi následky.

Americká hlava státu přitom dodala, že na schválení zásahu Radou bezpečnosti OSN čekat nehodlá:

„Rada bezpečnosti je bohužel v rozhodování kolem syrského konfliktu naprosto paralyzovaná. Americké tajné služby důkazy mají. Víme, že chemický útok u Damašku skutečně byl a že za ním stojí syrský režim. Reakce na zabití stovek dětí a civilistů plynem je zkrátka nutná.“

Tvrzení Američanů o tom, že chemický útok má na svědomí režim prezidenta Bašára Asada, Sýrie popírá a podobný názor sdílí i Rusko. Vladimir Putin to přímo označil za čirý nesmysl.

Kongres začne jednat až od 9. září. Bezprostřední útok proti Sýrii ze strany Spojených států tedy zřejmě nehrozí.

Jeden z hlavních amerických spojenců v syrské krizi Francie, prý na rozhodnutí Spojených států počká. Podle francouzského ministra vnitra jeho země nemůže jednat sama. Ve středu bude o Sýrii jednat francouzský parlament.