O víkendu třeba na výlet historickým vlakem

19. září 2002

Nadcházející dny volna opět nabízejí řadu příležitostí, kam se vydat. Romantickou vyjížďku historickým vlakem můžete prožít na trati zvané pražský Semmering. Pozveme vás na akci Muzeum v louži, na výstavu o porcelánu anebo na oslavy 740 let od založení Vysokého Mýta.

Romantickou vyjížďku historickým parním vlakem nabízí výlet po pražském Semmeringu. Tentokrát se pojede u příležitosti 130. výročí zahájení provozu na této horské - ano v Praze a horské - trati. Jak dodává jeden z pořadatelů Lukáš Kulhánek, soupravy odjíždějí z nádraží Praha-Smíchov v sobotu i v neděli v 10 a ve 14 hodin.

A z Hostivic se historická souprava samozřejmě vrátí zpět na nádraží Praha-Smíchov.

V prostorách konzervatoře Jana Deyla v Praze na Maltézském náměstí začala výstava na podporu této zatopené školy, která během povodní utrpěla škodu za více než 50 milionů korun. Díla z mezinárodního setkání v jirčanské cihelně vznikla lidskou rukou a stejně tak je můžete vnímat na nádvoří konzervatoře Jana Deyla také vy - nejen zrakem, ale i dotykem ruky.

Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy pořádně poškodila voda, především pak ojedinělou archeologickou sbírku. Na pomoc při jeho opravě proto připravili na sobotu v nedalekých Úněticích akci nazvanou "Muzeum v louži". Co odpoledne tedy nabídne, Radiožurnálu řekla pracovnice muzea Táňa Pekárková.

Městské muzeum a galerie v Hranicích na Moravě představuje porcelánové a hliněné předměty. Expozice Kouzlo hlíny a porcelánu ukazuje nejen naše nejznámější výrobny, ale také různé technologické postupy a suroviny. Na podrobnosti jsme se zeptali autorky výstavy Renaty Skřepské.

Výstavu najdete v muzeu v Hranicích na Moravě.

Ve Vysokém Mýtě vrcholí podzimní část francouzsko-českých dnů. Královské věnné město si tak "Historickým dnem" zítra připomene 740 let od svého založení. Jak dodává mluvčí radnice Kateřina Rejentová, i tady program bude pestrý.

Na velmi vzácný druh malých šelem se můžete podívat v plzeňské zoologické zahradě. Zdejším odborníků se podařilo odchovat dvě koťata kočky arabské. Jedná se o ohrožený poddruh kočky divoké z Ománu. Vidět je můžete jen ve 12 zoologických zahradách na celém světě.

Palácové zahrady pod Pražským hradem si budeme moci o víkendu prohlédnout při slavnostním osvětlení. Ledeburská, Malá a Velká Pálffyovská, Kolovratská a Malá Fürstenberská zahrada budou v sobotu i neděli otevřeny až do 22 hodin a určitě poskytnou příjemné místo pro večerní procházku.

Příbramský kulturní dům v sobotu bude patřit sběratelům, výrobcům šperků i milovníkům kamenné krásy. Po třicáté se zde sejdou na mezinárodním setkání přátel kamenů, šperků a fosilií, známém jako burza nerostů.

Druhý ročník festivalu "Ostrovy neklidu" se koná v Pardubicích a nabízí na netradičních místech netradiční zážitky. Produkce současného divadla a tance se mísí s výtvarným uměním, hudbou a podobně. V programu festivalu jsou vernisáže, alternativní hudební vystoupení, experimentální a třeba také avantgardní filmy.

80 let by v pátek oslavil světově proslulý atlet Emil Zátopek. V sobotu v 10 hodin odhalí památník v jeho rodné Kopřivnici, odkud pak vyrazí běžci na závod s cílem ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Tam jsou mimo jiné připraveny soutěže v netradičních valašských disciplínách. Chybět nebude ani doprovodný program .

Na olomouckém výstavišti se bude soutěžit o nejvyššího člověka v republice. Kdo se bude honosit tímto titulem jeden rok se bude rozhodovat v sobotu od 14 hodin. Loňský vítěz Petr Huss měří neuvěřitelných 218,5 cm.

Výstava v pražské Malostranské besedě, která v říjnu roku 67 hostila premiéru první inscenace Akt, připomene 35 let existence pražského Divadla Járy Cimrmana. Příznivci dnes už legendární scény se mohou poučit o tom, jak kdysi tento odstrkovaný soubor musel měnit svá působiště. Dozvědí se o dalších jeho premiérách, těch, kteří divadlem prošli, řadu zajímavostí i vrcholné úspěchy.

Repliky českých královských korunovačních klenotů v původní velikosti vystavuje do konce září galerie Růže ve Vizovicích na Zlínsku. Expozici doplňují korunovační klenoty Karla IV. a císařovny Sisi, manželky rakouského císaře Františka Josefa I.

Milovníci psů se sjedou o víkendu na brněnské výstaviště, kde se bude konat jedenáctá národní výstava čtyřnohých přátel člověka. Představí se na ní přes 2300 psů včetně českých plemen, která dosud nebyla uznána mezinárodní kynologickou federací. Těšit se můžete i na nová národní plemena, mezi která patří například český horský nebo český strakatý pes, pražský krysařík a nebo chodský pes.

Velmi vzácný druh malých šelem mají v plzeňské zoologické zahradě. Zdejším odborníků se podařilo odchovat dvě koťata kočky arabské. Jedná se o ohrožený poddruh kočky divoké z Ománu. Vidět je můžete jen ve 12 zoologických zahradách na světě.

Pro změnu na koně se můžete jít podívat na mezinárodní výstavu v Lysé nad Labem na Nymbursku. Na devátém ročníku této největší přehlídky ve střední a východní Evropě se představí přes sto koní tradičních i neobvyklých plemen.

Samozřejmě i vaše akce se může objevit v našem servisu. Stačí napsat na náš email: vikend@rozhlas.cz.

Víkendové tipy připravil Petr Doležel.

autor: pet
Spustit audio