O víkendu třeba na šikmou věž

12. červenec 2002

Pravidelný páteční magazín Víkend začíná vám i dnes poradí, jak zajímavě prožít nadcházející volné dny. Víte třeba, kde v Česku můžete vidět šikmou věž? Nedaleko Mladé Boleslavi. Na procházku sedmi stoletími módy se zase můžete vydat na zámku Hrubý Rohozec. Pro vyznavače cykloturistiky pak máme tip na výlet za krásami Polabí.

Jak gruntovaly naše babičky aneb velké prádlo. Tak se jmenuje výstava v Domě historie v Přešticích na Plzeňsku. Desítky exponátů dávají nahlédnout do prádelny posledních dvou století. Jak nám prozradila Věra Kokošková z Městského kulturního střediska, některé vystavené kousky mají velkou historickou hodnotu.

Unikátní kaple Svatého Kříže na Karlštejně láká poutníky dnes tak jako před stoletími - kdy ji nechal postavit Karel IV. Kvůli udržení mikroklimatu jí však může projít nejvýše 12 lidí za hodinu. Vstupenky do nejcennějších prostor hradu si tak musíte zajistit v pražském rezervačním centru.

Doslova multikulturní zážitek nabízí festival pro židovskou čtvrť v Boskovicích. Vybrat si můžete výstavu, přednášku, besedu, filmovou projekci nebo koncert. Novinkou je letos autorské čtení a beseda s předními představitelkami českého feminismu.

Jedenáct významných šperkařů z celého světa se sjelo do Turnova - pochlubí se tam svým uměním na ojedinělé výstavě. A ten, kdo by si rád vyzkoušel svou zlatokopeckou zdatnost má příležitost - na dvoře turnovského muzea si můžete vyrýžovat několik kousků granátů a vyrobit si svůj vlastní šperk.

Klatovští zahrádkáři se chlubí svými karafiáty. K vidění je v Klatovech až 60 druhů takových jmen jako Destinová, Křižík, Krasotinka nebo Maryša.

Za šikmou věží nemusíte až do italské Pisy. Stačí když si vyjedete kousek za Prahu. Nedaleko Mladé Boleslavi je zřícenina hradu Michalovice a přesně tam najdete i šikmou věž. Pozvánku připravila Zuzana Bančanská.

Na procházku sedmi staletími módy se můžete vydat na zámku Hrubý Rohozec u Turnova. Výstava se jmenuje Vítejte ve starých časech a byla se na ní podívat i naše reportérka Ivana Bernáthová.

Ten, kdo má rád "dřevěné" herce si určitě nenechá ujít víkendovou loutkovou pouť na hradě Svojanov. Více prozradí naše spolupracovnice Věra Pavlasová.

Od dnešního večera žije Ostrava hudbou - na prvním ročníku fetivalu Colours of Ostrava vystoupí 11 kapel ze Slovenska, Polska, Francie, Británie, Senegalu a Ghany. Domácí "barvy" budou hájit kapely Kryštof, Buty, Tatabojs a Monkey Business.

Po deseti letech ožilo centrum umělců a intelektuálů pražské Malé Strany - slavná Malostranská kavárna. Spolu s novým moderním designem nabízí starou atmosféru bohémského ovzduší, kde se kdysi pilo, žilo a tvořilo dlouho do rána.

V malebné atmosféře hradu Zvíkov můžete vidět divadelní hru O noci na Zvíkově - zvou vás na ní práchenští ochotníci - o prázdninách hrají každou neděli od půl deváté.

A nezapomeňte, že zítra vrcholí mezinárodní filmový festival v Karlových Varech! Český rozhlas 1 Radiožurnál Vás v pravidelných vstupech informuje o festivalovém dění, infomace o něm pak najdete i na internetu na adrese www.izurnal.cz .

Polabskou stezkou na kole se z Kolína vydala kolegyně Eva Bucharová s kamarádkama - a co cestou viděly? Poslouchejte....a určitě ani vy neodoláte a vydáte se obdivovat krásy Polabí.

Tropické dny poslaly většinu řek k letním minimům. Děšťové přeháňky pak situaci trochu vylepšily. Kam se vydat na vodu, radí Jaroslav Zvára.

Pokud byste rádi, abychom o vaší akci v tomto pořadu informovali, není nic jednoduššího, než nám napsat - email: vikend@rozhlas.cz.

Tipy na víkend připravila Zuzana Bančanská.

autoři: zub , mta
Spustit audio

Více z pořadu