O světovém úspěchu svého příbuzného neměli na Slovensku ani ponětí. Andy Warhol však na své kořeny nezapomínal

Na severovýchodě Slovenska v Prešovském kraji u polských hranic leží šestitisícové město Medzilaborce. Na první pohled na něm není nic zvláštního, snad jen to, že v něm možná mnohem častěji než v okolních vesnicích a městech potkáte cizince. Turisté sem totiž jezdí za Andy Warholem. Právě v Medzilaborcích se totiž narodili jeho rodiče a stojí tu unikátní muzeum věnované tomuto slavnému umělci.

Andrej Varchola a Julia Zavadská – Andyho rodiče. Na zdech muzea visí řada černobílých fotek rodiny Varcholových, tak se totiž skutečně jmenovali. Jen to časem trochu upravili kvůli stěhování do Spojených států.

Silně věřící Rusín se slovenskými kořeny

Ředitelka muzea Ľudmila Štecová mě upozorňuje na malou bílou košilku, v ní byl Andy stejně jako jeho dva starší bratři pokřtěný. A hned vedle ní visí nově zkonstruovaný rodokmen Warholovy rodiny.

Čtěte také

Unikátní malba, ve které se skrývá řada symbolů odkazujících k umělcově životu a dílu. Na starost ji dostali mladí prešovští umělci Martina a Martin. Velmi je prý při jeho sestavování překvapilo, že Andy Warhol byl silně věřící. „Každý den se se svou matkou modlil v rusínském jazyku,“ poznamenává Martina.

Muzeum si nechalo vypracovat rodokmen z řady důvodů. Jedním z nich byla zřejmě i skutečnost, že se k warholově krvi hlásí velké množství lidí.

Warholova křestní košilka

Historky ze zapomenutého domova

Kromě Warholových osobních věcí – saka, brýlí nebo walkmana – v muzeu najdete celou škálu jeho tvorby. Z jedné strany se zadumaně usmívá barevná Marylin Monroe a z druhé strany po celé stěně září neméně slavné plechovky.

Andyho nelákal ale jenom svět showbyznysu a americké masové kultury. „Warhol se zajímal o rusínskou kulturu, protože když odsud jeho rodiče, Slovensko ještě neexistovalo,“ vysvětluje ředitelka muzea.

Jeho matka mu údajně vyprávěla, jak jednou zašli do lesa, kde uviděli růst hřiby. Když ale přišli blíž, zjistili, že to jsou lidské lebky. V malém Warholovi toto vyprávění zanechalo silný dojem a stojí zřejmě také za vznikem jeho portfolia Lebky.

Čtěte také

Nejslavnější malíř pokojů

Jedním z nejvzácnějších děl zdejší expozice je portrét mladé královny Alžběty. Údajně existují pouze dva exempláře – jeden je vystavený zde v muzeu v Medzilaborcích a druhý se nachází zřejmě v soukromé sbírce britské královské rodiny. Je to však pouze nepotvrzená spekulace.

Ředitelka Ľudmila Štecová se mi svěřuje, že si v expozici velmi oblíbila také Warholovy Kamufláže. „Andy je prý vyrobil a řekl, že nejprve potřebují uschnout, a teprve potom je podepíše. Pak ovšem podstoupil onu nešťastnou operaci a kamufláže už zůstaly nepodepsané,“ přibližuje historii jejich vzniku.

Expozice muzea Andyho Warhola v Medzilaborcích

Andy Warhol zemřel v roce 1987 na následky banální operace žlučníku. Na Slovensko se nikdy nepodíval. I přes opakované snahy mu to komunistický režim neumožnil. Tehdy lidé v prešovském kraji ani nevěděli, jak slavného příbuzného za hranicemi mají.

Čtěte také

Když jim matka Julie v dopisech psala, že je Andy úspěšným malířem, říkali si prý, jak šikovného má syna, že se až ve Spojených státech vypracoval na malíře pokojů.

autor: pan
Spustit audio