O otcovskou dovolenou od února zažádaly dva tisíce tatínků. Jak to zatím funguje?

21. březen 2018

Od února mají novopečení tatínkové šanci zůstat týden doma s manželkou a dítětem na placené dovolené. Jedinou podmínkou pro to, aby mohli jít na takzvanou otcovskou dovolenou, je to, že si platí nemocenské pojištění a jsou zapsaní jako rodič dítěte.

Sedmidenní volno si můžou otcové vybrat do šesti týdnů od narození potomka a stát jim přispěje 70 procenty jejich základního příjmu. Termín volna si muži určují sami a můžou o něj žádat i zpětně. To ale v případě, že se jejich dítě narodilo po loňském 21. prosinci.

Čtěte také

V únoru vyplatili dávku 480 otcům, počet podaných žádostí přitom přesáhl dvě tisícovky. Ostatní žádosti se ještě zpracovávají, říká Jana Buraňová z České správy sociálního zabezpečení.


Jak podat žádost
Žádost o otcovskou předává pojištěnec na předepsaném tiskopisu svému zaměstnavateli. OSVČ a zahraniční zaměstnanci ji předávají přímo příslušné OSSZ.

Tatínkové, kterým ještě úřad dávku nepřidělil, se ale nemusejí obávat dlouhého čekání. Pracovníci České správy sociálního zabezpečení musí jejich žádost vyhodnotit do měsíce, v praxi ovšem většinou celý proces netrvá déle než deset dnů.

Dobrou zprávou také je, že otcovská dovolená se netýká jen zaměstnanců. Mohou o ni požádat také osoby samostatně výdělečně činné, ovšem pouze v případě, že si platí nemocenské pojištění.

Čtěte také

Zatím je příliš brzy na to, aby se dalo vyhodnotit, jak velký bude celkový zájem o čerpání nové dávky. Podle návrhu novely zákona by měl stát tatínkům vyplatit až 600 milionů korun. V únoru Česká správa sociálního zabezpečení na otcovské vyplatila něco přes dva miliony korun.

autoři: jhn , jch , and , tch
Spustit audio