Nové technologie = pasivita. Rodiče dávají i dvouletým dětem do ruky tablet, varuje odborník
Určitě znáte rčení, co se v mládí naučíš, ve stáří jako když najdeš. Tak právě to se dobře hodí na výsledky výzkumu Univerzity Palackého v Olomouci, který upozorňuje, že celoživotní styl mladé generace je alarmující. Většina dětí neplní pohybová doporučení, tráví nadměrné množství času u počítače, roste obezita… Co proti tomu můžeme udělat?
„Zvyšováním úrovně pohybové aktivity se musíme zabývat v rodinách, ve škole, na úrovní komunální politiky,“ míní vedoucí Katedry rekreologie Univerzity Palackého v Olomouci Zdeněk Hamřík s tím, že prevence se nemá odvíjet pouze na rovině jednoho opatření, třeba zavedením třetí hodiny tělesné výchovy.
Ačkoliv sám považuje právě třetí hodinu tělocviku a aktivní přestávky ve školách za správná řešení, tak opatření musí být komplexní.
Ze studie také vyplývá, že děti, ale i dospělí, kteří sportují, jsou náchylnější ke konzumaci alkoholu. „Příčina ale není ve sportu!“ zdůrazňuje. Děti, které vyhledávají sport, tak mají společenské tendence a jsou tak více náchylné na rizikové faktory.
Situace ohledně nezdravého životního stylu dětí v Česku se za posledních 15 let stále zhoršuje. Kde jsou příčiny? Především v rodině, ve škole, ale také v tom, jaké si utváříme prostředí na úrovni měst a obcí.
Hlavní závěry studie HBSC: České děti mají nedostatek pohybu, volný čas tráví u počítače a vynechávají snídaně a večere s rodinou. Nadprůměrné jsou také v pití alkoholu, užívání tabákových výrobků a kouření marihuany.
„Velká část rodičů je schopna dát dvouletému dítěti do ruky tablet, když chtějí, aby nezlobilo a aby se nepohybovalo,“ podotýká s tím, že s nástupem nových informačních technologií se životní styl mění v pasivní. „Jsme v situaci, kdy je potřeba, abychom měnili situaci zpátky,“ dodává.
Pohybová aktivita se tak vytratila z běžného života – děti do školy nechodí pěšky, mají často omluvenky z tělocviku, nejsou zavedené aktivní přestávky. A vzhledem k tomu, že celý den byl pasivní, tak ani jedna hodina ve sportovním kroužku nakonec situaci příliš nezlepší.
Audio záznam celého rozhovoru si můžete poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také v iRadiu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.