Nové metody odstranění křečových žil pomocí laseru

operace

Medicína přináší nové možnosti léčby jednoho z nejčastějších onemocnění dolních končetin - křečových žil. Odstranění klasickým chirurgickým zákrokem je pro pacienta hodně bolestivé a hlavně dost času stráví v pracovní neschopnosti. Odstranění křečových žil novým způsobem pomocí laseru je metoda ambulantní a minimálně náročná.

Pacient přijde do lékařské ambulance a během 45 minut odchází po svých, prakticky bez omezení každodenních aktivit s odstraněnou křečovou žilou a bez kosmetických i funkčních projevů tohoto problému. Jak taková operace probíhá nám popsal inženýr Tomáš Hadrbolec.

Hadrbolec: Do velké žíly povrchního žilního systému je zavedena aplikační koncovka, řekněme laserové vlákno a protažena ke tříslu. Pomocí paprsku jizvu koagulujeme, tedy zatavíme, v končetině se přestane hromadit nadbytečná krev vytvářející neestetické boule a je tak odstraněna i bolestivost.

Operace probíhá v lokálním umrtvení. Je výhodná především pro lidi, kteří kvůli pracovnímu vytížení nemohou být týden či více upoutáni na lůžko a aktivní sportovci tuto metodu asi uvítají také. Doktor Miloš Adamec, cévní chirurg z pražského IKEMu a Laserového centra porovnal laserovou a klasickou operaci křečových žil. Ve druhém případě je vždy nezbytné časově náročné vyšetření.

Adamec: Jedná se o celý předoperační přístup, ten je hotov asi za týden, včetně konzultace anesteziologa. Po operaci jsou větší modřiny a někdy i jiné problémy, takže jde o delší vyřazení z práce a běžného života.

Jak to vypadá po laserové operaci?

Adamec: Asi tak za hodinu pacient sám odchází.

Podívejme se přímo do lékařské ambulance. 30 centimetrů postižené žíly měla pacientka laserem odstraněnu za 10 minut.

Adamec: Když se žíla pálí, tak je to trochu citlivé

A co bude následovat ?

Adamec: Po zákroku je ošetřená noha zabandážována, pacient se projde po ambulanci, aby se vše rozhýbalo a odchází po svých aktivitách. Jediným omezením je sauna, aerobik a větší zátěž ze začátku hojení.