Nová metoda při léčení spálenin kůže

Léčba rozsáhlých popálenin patří k velice komplikovaným. Pokud je zasažena velká část těla, mají lékaři problém s transplantací zdravé kůže na postižená místa. Musí se provést samozřejmě co nejdříve. Lékařům by brzy mohl pomoci nový materiál, biosyntetická náhrada kůže zvaná Integra. Ta dokáže ochránit místa, z nichž je třeba odstranit spálenou kůži do doby, než je možné transplantovat kůži z nepopálených míst. Lékařům z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady se touto metodou podařilo zachránit život devítiletému chlapci, kterému oheň loni v létě poškodil 80 procent povrchu těla.

Při léčbě popálenin se tělo nejdříve musí dostat z šoku. Pak je potřeba odstranit poškozenou kůži a dodat novou. Jediné, co se na popálené místo přihojí je pacientův vlastní štěp. V případech, kdy je popálena velká část těla, lékaři běžně řeší, kde vzít dostatek zdravé kůže na transplantaci. Podobně tomu bylo i v popisovaném případě. Lékaři použili nový biosyntetický materiál, takzvanou Integru, která dokáže chránit místa, kde bylo potřeba odstranit spálenou pokožku do doby, než je možné transplantovat kůži z nepopálených míst. Řekl nám to doktor Robert Zajíček z kliniky popálenin na Vinohradech.

Zajíček: V první fázi jsme odstranili mrtvé tkáně z chlapcova těla a potřebovali překrýt tu obrovskou plochu. Kde to bylo potřeba nejvíce, přiložili jsme Integru, ta se přihojila, získali jsme čas na vyřešení dalších popálených míst a přenášeli kůži na ostatní partie trupu. Po zahojení jsme postupně transplantovali kožními štěpy Integru, pokud bychom ji neměli, tak by chlapec s velkou pravděpodobností už nežil.

Integra, podobně jako lidská kůže, se skládá ze dvou částí - povrchové vrstvy a struktury nahrazující škáru. Ta se po aplikaci s lidským tělem spojí a vytvoří škáru novou. Integra dokáže zachránit životy pacientům, jejichž případy donedávna vypadaly beznadějně. Primářka kliniky popálenin na Vinohradech Zuzana Kapounová ale podotýká, že to není vhodná metoda pro každého a kdykoliv.

Kapounová: Jsou zapotřebí i jiné podmínky, to znamená lokalizace spálení, věk pacienta a i jiné věci. Přesto jde o novinku, která posunuje péči o popálené pacienty daleko dále.

Fakultní nemocnice Královské Vinohrady je zatím jediným pracovištěm, které použili Integru v takovém rozsahu. O tom, zda bude jednou tento zákrok hrazen z pojištění se vedou jednání.

Kapounová: Zatím jsme ji použili pouze dvakrát, řešíme platbu případ od případu s tím, že pojišťovny jsou vstřícné, schopné preparát uhradit a je v jednání, aby se takový postup stal standardem v indikacích na kterých se dohodneme.