Nová chlouba amerického námořnictva se ještě leskne novotou. Podívejte se s námi na palubu torpédoborce

Americká námořní flotila je bohatší o nový torpédoborec. Do plné pohotovosti se minulý týden v přístavu v Baltimoru začlenil torpédoborec s názvem Carl M. Levin pojmenovaný po dlouholetém senátorovi za stát Michigan. Plavidlo je vybavené děly i protiraketovými střelami. Podle velitelů lodě se ale nevydá sestřelovat ruské rakety nad Ukrajinou. Jeho první cesta povede přes Panamský průplav do přístavu Pearl Harbour na souostroví Havaj.

Šedivý kolos USS Carl M. Levin má na sobě červeno-modro-bílé kokardy a stuhy a je připravený na pokřtění a spuštění na vodu. Je to loď úplně nová, i když byla vyrobena už před šesti lety. Na svém trupu nemá jediné škrábnutí nebo zrezivělé místo a tak to bude ještě nejbližších pár týdnů.

Čtěte také

Podle velitele Kellyho Crafta je torpédoborec Carl M. Levin v pořadí už 70. podobné plavidlo určené ke zneškodňování cílů na hladině, pod vodou i těch, co se relativně pomalu nebo i velmi rychle pohybují vzduchem. Na palubě je i heliport.

S veliteli jsme se jdeme podívat do hangáru pro vrtulníky. Ty se sem do útrob lodi dají vtáhnout nebo zase vytáhnout pomocí kolejí.

Útočí i zachraňuje

Důstojnice Heather Basettová se stará o průzkumné a záchranné lodě na palubě. Jsou tady na každé straně dvě a využívají se hlavně k tomu, kdyby nastala situace „muž přes palubu“ nebo někdo potřeboval zachránit. Lodě se navijákem spustí dolů a jsou připravené okamžitě zasáhnout.

Loď bylo před ceremoniálem potřeba pořádně nazdobit v národních barvách

Nejtěžším kalibrem – největší zbraní na lodi Carl. M. Levin je dělo umístěné na přídi. Kolem něj je z bezpečnostních důvodů červeně vyznačený kruh, kam se nesmí vstupovat, aby hlaveň nikoho nezranila. Ani velitel lodi ovšem není s to říct, jaký má přesně dostřel. Ale prý dokáže spolehlivě zničit jakýkoli objekt, který by se k lodi nepřátelsky přibližoval.

Jako doma s rodinou

Uvedení torpédoborce Carl M. Levin do plného provozu provázela trochu smůla. Všechno šlo jako na drátkách, jen oslavné salvy z děl nebyly slyšet. Ani jeden z připravených kanónů slepé náboje neodpálil, a tak bylo při ceremonii místo dělových salv trochu trapné ticho.

Velitel torpédoborce USS Carl M. Levin před ceremoniálem odpovídá na otázky novinářů

Výkonný velitel plavidla Marc Melia považuje loď Carl M. Levin za svůj domov. Pro námořníky, kteří sice čas od času dostanou dovolenou a mohou se podívat na pevninu, to je také místo, kam se vždy rádi vracejí.

Oba hlavní velitelé, pánové Craft a Melia, neskrývají nadšení z toho, že je to jejich vůbec první uvedení lodě do ostrého provozu. K takové lodi si totiž námořník vybuduje velmi těsný vztah a celá posádka se pro něj stává nejbližší rodinou.

autoři: Pavel Novák , and
Spustit audio

Související