Nominační sjezd americké demokratické strany

26. srpen 2008
Zblízka

Jak vás dopolední Radiožurnál informoval ve zprávách, američtí demokraté zasedají v Denveru na nominačním sjezdu formálně potvrdí kandidaturu Baracka Obamy na prezidenta Spojených států. Předvolební akce amerických politických stran bývají velkolepé a pro nás Evropany trochu nezvyklé. Jak to vypadalo první den v Denveru, atmosféru přímo v jednací aréně sledoval náš zpravodaj Vít Pohanka.

Vít POHANKA, zpravodaj:
Na nominačním sjezdu americké politické strany se můžete cítit místy jako na koncertě populární hudby, místy jako na nějakém sportovním zápase, prostor mezi proslovy řečníků vyplňuje hudba, mnozí delegáti vstávají ze sedaček, pohupují se a tleskají do rytmu. Ale nenechte se mýlit, to neznamená, že by se sem přišli bavit. Každý projev sledují a poslouchají nejen oni, ale také miliony televizních diváků a rozhlasových posluchačů, v případě manželky Baracka Obamy, jejíž projev byl zařazený v nejsledovanějším televizním čase, jsou to pravděpodobně desítky milionů, a delegáti jsou tady také od toho, aby vytvořili patřičnou atmosféru, která diváka zaujme, naplní optimismem a přiměje k tomu, aby hlasoval nebo hlasovala, právě pro jejich kandidáta. Michell Obamová mluvila o osobním životě, o tom, co Baracka Obamu přivedlo ke kandidatuře a proč ho podporuje. Předvedla výkon, který v prvních reakcích komentátoři označují za emotivní a dobrý. Jak účinný bude v tom, aby získal jejímu manželovi větší podporu, to se teprve uvidí. Jisté ale je, že využila projev i k tomu, aby ocenila bývalou soupeřku svého manžela v boji o demokratickou nominaci Hillary Clintonovou. Není totiž žádným tajemstvím, že demokratický sjezd podbarvuje napětí mezi triumfujícími stoupenci Obamy a zklamanými příznivci Hillary Clintonové. "Je to pro mě velké zklamání," říká delegátka Trudi Haleyová z Massachusetts, která pomáhala v kampani Clintonové a pořád se nemůže tak nějak smířit s tím, že na prezidenta bude nakonec kandidovat Obama. Připomněl jsem jí, že je asi pětina stoupenců Hillary Clintonové, podle jednoho z průzkumů, odhodlaná hlasovat raději pro republikána Johna McCaina než pro Obamu. Má pro to jako demokratická delegátka pochopení? Ona sama by prý nic takového neudělala a považuje takové tendence za velmi reálné nebezpečí, které snižuje šance na demokratické vítězství v prezidentských volbách. Jen kousek od Trudi sedí devětašedesátiletý delegát z New Yorku Afroameričan Douglas. On je naopak z Obamova tábora. "Nečekal jsem něco takového za svého života, věděl jsem, že se to jednou musí stát, ale nečekal jsem to prostě tak brzo," říká očividně dojatý Douglas, pro něj už je samotná nominace Baracka Obamy vítězstvím a tento sjezd Demokratické strany historickým mezníkem, který poznamená v dobrém smyslu život jeho vnuků i pravnuků. Vít Pohanka, Český rozhlas, Denver, Colorado.

Autorizovaným dodavatelem doslovných elektronických přepisů pořadů Českého rozhlasu je NEWTON Media, s.r.o. Texty neprocházejí korekturou.

autor: vpo
Spustit audio