Nevidomí nesmí bojovat s technikou, říká spoluautor ozvučeného portálu Friendly Vox

7. září 2018

Zrakově postižených přibývá a spolu s tím i jejich technologických možností. Jaké aplikace mohou používat a jaké jim stále ještě dělají problémy? Jak informační technologie zkvalitňují život nevidomým, popsal v Magazínu Leonardo Vladimír Jareš, spoluautor software pro nevidomé.

„IT technologie a možnosti, které přinášejí, jsou pro nevidomé velmi důležité,“ připomněl technik.

Za jeho snahou zpřístupnit výpočetní technologie nevidomým stojí osobním příběh. „Mám nevidomého syna, který vystudoval státní konzervatoř pro vidící studenty, je tedy umělecky orientovaný, ale o to méně orientovaný technicky.“

„Měl jsem tedy příklad, člověka, který není disponován učit se operační systém, klávesové zkratky a to jak fungují počítače.“

Hlavní vlastnost našeho portálu Friendly Vox je, že cílí na jednoduchost, dostupnost, aby lidé mohli skutečně užívat tu službu, o kterou mají zájem, nikoliv aby bojovali s technikou, která je ke službě přivádí.
Vladimír Jareš

Dnes je prý nejčastějším nevidomým osoba nad 60 let, která v důsledku nějaké choroby ztratí zrak postupně nebo najednou. „Pro takového člověka je mnohem obtížnější, mnohdy až nemožné, se rekvalifikovat na novou situaci. Taková lidé jsou rádi, že na klávesnici najdou tlačítko Enter.“

„Dokážeme skutečně k internetu přivést lidi, kteří dnes s použitím těch tradičních technologií přístup nezvládnou.“

To se děje díky ozvučenému portálu s názvem Friendly Vox, který nabízí řadu aplikací. „Jeho podstatou je specifické zpřístupnění konkrétních a jasně definovaných aplikací. Ať už je to YouTube, Facebbok, emailový klient nebo internetové bankovnictví.“

„Uživatel počítače je zbaven všeho, co není potřeba k tomu, aby si třeba přečetl noviny, zprávy nebo přehrál video. Cílíme jen na jádrové funkce programu a ty zpřístupňujeme jednoduše a jednotně,“ popsal Jareš.

Počítač s Friendly Voxem znamená to, že na stisk jedné klávesy se spustí prohlížeč a v rámci něj se přepne do domény Friendly Voxu, takže neozvučené rozhraní je jedna klávesa.
Vladimír Jareš

Podle něj je portál velmi intuitivní, takže lidé s nějakou praxí s výpočetní technikou se ho naučí používat sami, ale obsahuje i kontextovou nápovědu.

K užívání portálu není třeba speciální počítač. „Nevyžaduje žádnou instalaci ani ozvučovací program, který dnes stojí kolem 100 tisíce korun.“

„Jsou nevidomí, kteří obsluhu běžného počítače zvládají a zaslouží velký respekt. Často se na ně ale soustředí pozornost médií, takže vzniká mylný pocit, že všichni nevidomí práci s počítačem zvládají nebo by jí aspoň zvládal měli,“ konstatoval Vladimír Jareš.

autoři: Veronika Paroulková , oci
Spustit audio

Související