Nevidomá Šarlota Hambergerová jela pro Světlušku: Jízda na dvojkole mě hrozně baví

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Vojtěch Koval, Radek Kedroň, Šarlota Hambergerová a Gabriela Drastichová (zleva doprava) před startem středeční jízdy pro Světlušku

Radiožurnál v těchto dnech jezdí pro Světlušku. Dvě dvojkola s posádkami vyrazila na Českobudějovicko. Za každý ujetý kilometr získá Světluška 500 korun od bikecentra Kolovna, které také tandemová kola zapůjčilo. „Budeme sledovat Šarlotin příběh,“ prozradila Gabriela Drastichová z Nadačního fondu ČRo.

Jednu posádku tvořili rozhlasáci Vojtěch Koval a Radek Kedroň, druhý právě Gabriela Drastichová za Světlušku s nevidomou Šarlotou Hambergerovou. Nadační fond jí na střední škole přispíval na studium cizích jazyků, stipendium dostávala i na vysoké škole. Dnes sama pomáhá – účastní se projektu Návštěvy potmě.

„V domově Dobrá voda navštěvuju seniory a dělám jim společnost. Provádíme spolu všechno, co jsme schopni zvládnout: vyrábění, čtení knížek, ale i povídání,“ usmívá se.

V domově důchodců se věnuje se paní Postlové, která je také nevidomá. Čte jí nebo jí pouští audioknihy. „Ví o druhém, jaké má trápení, nebo co potřebuje zdokonalit. Dokáže klientům rozumět a pomoct,“ říká vedoucí sociálního úseku domova důchodců Dobrá voda Renata Tetourová.

Ta o tom, že Šarlota tentokrát přijede na kole, věděla předem. Pro klienty to bylo překvapení. „Doma mám vlastní tandemové kolo, hrozně mě to baví,“ svěřuje se Šarlota.

V rámci jízdy pro Světlušku nakonec celý tým ujel přes 34 kilometrů. Díky tomu Světluška získá 17 375 korun. Peníze pomohou nevidomým a slabozrakým.