Neuróza, příčiny vzniku, průvodní příznaky a léčení

hory

Mít dobrou práci lze v současné době považovat za štěstí. A tak není divu, že se bojíme její ztráty, někdy nadřízeným dovolíme věci, které bychom jiným netrpěli, ráno se probouzíme s pocitem tlaku v žaludku a s příchodem na pracoviště nás bolí u srdce. Lékaři varují - máte-li tyto problémy dlouhodobě, nepodceňujte je. Mohou totiž přerůst v závažná psychická onemocnění, kterým se souhrnně říká neuróza.

Je znepokojivé, že v současné době téměř třetina pacientů, kteří přicházejí k praktickému lékaři s běžnými chorobami má také neurotické příznaky, které mohou vést právě k rozvinutí neurózy. Právě na toto téma jsme si povídali s profesorem Jaroslavem Boučkem, přednostou psychiatrické kliniky Fakultní nemocnice v Olomouci.

Bouček: Člověk je podrážděný, napjatý, unavený, nejistý, depresivní, v práci podává malý výkon, špatně spí. Může mít bušení srdce, zvýšenou potivost, blednutí, červenání. Takové problémy laikovi stav ještě zhorší.

První je poznat, že se s námi něco děje a chtít stav zlepšit. Přechod mezi zdravím a neurotickou poruchou je velmi pozvolný a hranice individuální. Neuróza začne pomalu člověka omezovat v běžném pracovním výkonu a životním stylu. Obecnou zásadou léčby neurózy je psychoterapie.

Bouček: V první fázi podpůrná, pak ji vystřídá systematická, která směřuje na jednotlivce. V začátku nemoci, při nesnesitelných úzkostlivých obtížích používáme léčbu medikamenty, která je v podstatě chemickou berličkou, navodí přijatelnou atmosféru i lepší spánek.

A to je dobrý start pro terapeutickou pomoc. Často však pacienti vyžadují pouze medikamenty.

Bouček: Tím se vystavují určitému nebezpečí závislosti a to není dobré.

Jak na přetrvávající nespokojenost v zaměstnání ?

Bouček: K práci je potřeba přistupovat tak, aby nepůsobila žádné trauma. Někdy se vyplatí i jisté změny, protože jinak to může vést k dlouhodobému stresu.