Nepodléhejme marketingu! Umělecký svět rezignoval na formu, říká akademický malíř Rittstein
Akademický malíř Michael Rittstein právě zahájil velkou výstavu ke svým sedmdesátinám. Návštěvníci Jízdárny Pražského hradu si až do 5. ledna mohou prohlédnout 70 jeho děl. Obrazy mají podle něj funkci hlavně doma, on sám tvoří pro zážitky, ne pro trh. Mainstreamové umění je dnes hlavně konceptuální, a i když lidé stále dychtí po malířských výstavách, jeho někdejší heslo „Nemysli a maluj“ je dnes považováno za provokaci, upozorňuje malíř.
Související
-
Výtvarník Michael Rittstein přiznává: Celý život chci udělat lepší obraz
Jeho dynamické malby vznikají za pohybu a soustavné dřiny, během které se dostává do rauše. Výtvarník Michael Rittstein se inspiruje rutinou.
-
Bojíme se vizuálního ticha? Graffiti jako umění i vizuální smog
Jak zacházet se street artem a uměním tak, aby veřejný prostor obohacovalo a nestávalo se jen dalším vizuálním smogem?
-
Jsme rebelové bez příčiny – chceme být naštvaní, říká o stavu společnosti výtvarník Kokolia
Nadávat na něco, co nemůžeme změnit, je podle umělce Vladimíra Kokolii ztráta energie. Hledat, co změnit jde, je prý ale důležité.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.