Není to pojmuté jako klišé, říká Eliška Křenková o filmu Hranice lásky. Hraje milovnici swingers života

3. červenec 2022

Do mobilního studia na Sadové kolonádě v Karlových Varech zavítala herečka Eliška Křenková. Je nominovaná na tři České lvy, hraje hlavní roli ve vztahovém dramatu Úsvit a na filmovém festivalu má premiéru snímek Hranice lásky. Tam hraje vedlejší roli. O čem film vypráví?

Natočila jste nový film Úsvit. Bude to dobré?

Myslím si, že to bude skvělý. Byla to práce snů, natáčení bylo strašně krásný. Párkrát už jsem to v životě zažila, že celý štáb ví, že to bude dobrý a všichni dělají práci skvěle. A  zároveň je tam příjemná atmosféra. A tohle se stalo na Úsvitu, celý film jsme točili na pětatřicítku, už to je neobvyklý. Scénář, který napsal Miro Šifra, je fakt krásnej. Myslím si, že jsme do toho dali s režisérem Matějem Chlupáčkem spoustu humoru. Strašně se na to těším a doufám, že to bude opravdu krásnej film.

Čtěte také

Film asi není o tom, že někde vychází sluníčko?

Ne, je to takový vztahový drama, detektivka tak trochu. Odehrává se to v roce 1937, když Baťovci expandovali do Podtatří. Točili jsme ve Zlíně, v Tatrách, Popradu, Martinu, opravdu jsme to objeli.

Hrajete hlavní roli?

Ano, je to tak.

Jinou byste asi už nevzala, ne?

Ne, vzala určitě. Třeba v Hranicích lásky, který mají na karlovarským festivalu premiéru, tak tam regulérně přicmrndávám.

V propagačních materiálech filmu Hranice lásky se píše, že to je odvážný film. V čem?

V intimitě. Celkově, jak režisér Tomasz Wiński pracuje s kamerou, tak hlavní protagonisti Hana Vagnerová a Matyáš Řezníček… Je to koncipovaný jako home videa, muselo to být strašně intimní.

Oni to také točí částečně na mobil?

Právě, scény působí strašně moc autenticky.

Jde o to, že dvojice lidí po krizi si začne hrát na upřímnost?

Začnou se otvírat jiným lidem, přes mobily, přes sex. Film je hrozně hezký, protože to není pojmutý jako přes nějaký klišé. Když se na to koukáte, tak přemýšlíte, že by se vám to mohlo teoreticky stát taky. Že to je strašně tenká hranice.

Ve filmu hrajete Vandu, partnerku Víta, milovnici swingers života…

Ano, je to tak. To jsem si neodnesla úplně do svého osobního života.

Když někdo hraje manažerku, zdravotní sestru, učitelku, tak asi víme, kde bere inspiraci. Ale když máte zahrát milovnici swingers života?

Je to jenom o tom se umět vžívat do typu lidí. Je to o nějaký představivosti, podle mě.

Film je o tom, jestli člověk v životě má být k sobě naprosto upřímný. Má být člověk naprosto upřímný za každých okolností?

Naprosto stoprocentně upřímný, to si myslím, že nelze. Jsou nějaké společenské konvence. Ale myslím si, že by měl být naprosto stoprocentně upřímný sám k sobě.

Moderátor Jan Pokorný a herečka Eliška Křenková
autoři: Jan Pokorný , prh
Spustit audio

Související