„Není to jen místo, kam jezdil. Tady tvořil.“ Chata Bohumila Hrabala v Kersku bude součástí muzejní expozice
Ředitel Polabského muzea Jan Vinduška provádí Lucii Výbornou v Kersku chatou Bohumila Hrabala. Stala se součástí expozice věnované slavnému spisovateli, poprvé byla pro veřejnost otevřena v únoru. „Přišlo 960 registrovaných osob v rozmezí od 10. do 16. hodiny, kdy jsme zavírali. Zájem byl obrovský,“ říká s úsměvem Jan Vinduška. Na co se mohou návštěvníci po otevření expozice těšit?
Jaký máte osobně vztah k Hrabalovi, když pominu, že máte v Polabském muzeu expozici a je to částečně ve vaší gesci?
Do bližšího kontaktu s jeho osobou jsem přišel v roce 1999, kdy jsme v našem nymburském muzeu otvírali stálou expozici věnovanou Bohumilu Hrabalovi. K nám se do sbírek dostalo poměrně hodně věcí, které pocházejí z jeho pozůstalosti. Jsme nositeli odkazu Bohumila Hrabala. Měli jsme spoustu sbírkových předmětů movitého charakteru, ale chybělo nám něco echt. Ani ve snu nás nenapadlo, že bychom se dostali k chatě. Až loni v létě se objevila informace o tom, že chata je na prodej.
Když se dívám na horní prosklenou verandu, říkám si, bude to prázdný dům, do kterého vstupujeme. Pletu se?
Částečně. V uplynulých letech jsme získali spoustu materiálů i část, která pochází z Hrabalovy chaty. Zjišťovali jsme si v uplynulých letech, jestli se ještě něco dochovalo z chaty, a bylo nám vždycky říkáno, že ne. Co zbylo, bylo poškozené, protože tady chvíli kralovaly jenom kočky. Takže nábytek a věci, které tu zůstaly, byly znehodnocené.
Ale přišel den, kdy jsme dostali klíče, a dosavadní majitel nás prováděl, otevřel garáž, my jsme tam nahlédli a v hromadě harampádí jsme zjišťovali, že je tu nábytek, který zbyl po Bohumilu Hrabalovi.
Pokud vím, vy byste rádi expozici tady otevřeli na jaře v roce 2024, až bude mít Hrabal 110. výročí narození. Co všechno uvidím u vás v muzeu?
Teď jsme ve zvláštní situaci, že stálá expozice, která by měla být ve Vlastivědném muzeu v Nymburce, aktuálně není, protože muzeum je v rozsáhlé rekonstrukci. Expozice v Nymburce bude věnována životu Bohumila Hrabala. Bude to klasická expozice, kde se připomene jeho život, jeho dílo, máme nábytek z jeho libeňského bytu, bude tam zákoutí.
V tomhle prostoru chceme vytvořit „muzeum domu“. Z vybavení, které máme, bychom chtěli zařídit prostor, jak vypadal koncem 80. a začátkem 90. let. Aby to vypadalo, když sem člověk nahlédne, že tu někdo bydlí. To je náš sen a představa, doufám, že se nám to podaří zrealizovat, je k tomu ještě zdlouhavá cesta. Ale už víme, že 28. března 2024 by se měla stříhat páska při otvírání chaty.
Měl tady Hrabal celou dobu nějaké přátele? Jak moc zarostl do Kerska a do světa svých neuvěřitelných postaviček, které známe z knih?
Čtěte také
Asi se mu to podařilo. Co máme od pamětníků informace, a i na fotografiích, komunita tady držela pohromadě. Odehrávalo se tu spousta akcí, kde byl Hrabal přítomen. Kdyby do komunity nezapadl, tak se nevyskytuje. Byl to pro něj zdroj inspirace. Poslouchal, co si lidé povídají, získával další a další náměty pro svoje psaní. Obsluhoval jsem anglického krále – to vyslechl vyprávění v hostinci Modrá hvězda od tamního číšníka, přišel sem a údajně během osmnácti dnů v létě roku 1971 to tady napsal.
Má tohle místo pro vás genia loci?
Určitě. My ta místa vyhledáváme a hrozně nás to těší. Když máte sbírkový předmět, který má příběh, má větší kouzlo. Tady ten prostor, to není místo, kam jenom přijel a zase odjel, ale tady tvořil. Když člověk zkusí vypnout, že mu naskakují maily a někdo po něm něco chce, a zkusí se zastavit a pokochat se pohledem, to je něco úžasného.
Proč si Bohumil Hrabal vybral právě Kersko? V jakém filmu se objevuje Hrabalova chata? Kterou zajímavost z vlastnictví Bohumila Hrabala můžeme ještě vidět v Nymburské expozici? Poslechněte si celý rozhovor.
Související
-
V Čechách si ze všeho děláme šoufky. I z toho, co pro někoho může být posvátné, říká češtinář
Říká se, že humor je způsob, jak normalizovat abnormální situaci. O humoru ve válečné literatuře si povídali Lucie Výborná a Tomáš Černý s češtinářem Jiřím Podzimkem.
-
Jaroslav Rudiš: Vlaky nejsou jen doprava. Železnice je cesta dějinami i kulturou střední Evropy
Jaroslav Rudiš dostal německé státní vyznamenání Spolkový kříž, mimo jiné za knihu Winterbergova poslední cesta. Co má spisovatel se svým hrdinou společného?
-
Ptákoviny jako detektivky nečtu. Nízký žánr kontaminuje jazyk, vysvětluje překladatel Tomáš Dimter
„Překlad má být maximálně věrný, to je jediná premisa, kterou by měl dobrý překladatel mít,“ shrnuje v rozhovoru renomovaný překladatel a germanista Tomáš Dimter.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Kůrovec na Šumavě už nestraší, experiment skončil. Divočina je realitou, říká ředitel národního parku
-
OVĚŘOVNA: ‚Náš milovaný butik se stal obětí vloupání.‘ Podvodné e-shopy lákají na výprodeje
-
Za většinou zakázaných knih v USA stojí státy Florida a Iowa. Velkou roli hraje náboženství, říká odborník
-
ONLINE: Rusové v noci zaútočili drony na Kyjev. V obytné oblasti vypukl požár, jsou nejméně tři mrtví