„Nemohu přihlížet demontáži demokracie v České republice,“ říká Petr Dolínek
Prezident Miloš Zeman má výhrady k nominaci Miroslava Pocheho z ČSSD na post ministra zahraničí. Vládu, v níž by českou diplomacii vedl Poche, nechtějí podpořit ani komunisté. Vznik koalice je tak stále nejistý. Podle poslance ČSSD a náměstka pražské primátorky Petra Dolínka jsou ale výhrady k Pochemu irelevantní.
„Politiku kvót a migrace nemá v České republice na starosti ministr zahraničí, je to plně kompetence ministra vnitra,“ vysvětluje Dolínek.
Mrzí ho také, že místo toho, aby se diskuze vedla o zákonech a co musí resorty dělat, tak se debatuje o jednom jméně. Poche přitom podle něj odbornou erudici na své postavení má.
„Je potřeba s touto diskuzí skončit, ideálně jmenovat ministra zahraničí, který je jmenován sociální demokracií, a začít pracovat,“ říká.
Jestli se nacházíme ve státě, kde premiér bude odsouzen a zůstane premiérem, tak už jsou všechny smlouvy zbytečné.
Petr Dolínek
Velkou roli také podle něj má premiér Babiš. „Je to opravdu na tom, zda premiér Babiš dodrží slovo, že se budou respektovat návrhy stran navzájem,“ zdůrazňuje.
Andrej Babiš: Chceme vládu s důvěrou, tak musíme dělat kompromisy
Vláda intenzivně pracuje, a když dostane důvěru, tak bude pracovat stejným tempem – projednává zákony a posouvá je do sněmovny. Tak ve Dvaceti minutách Radiožurnálu charakterizuje atmosféru ve vládě premiér Andrej Babiš. Je Česko blíž k vládě s důvěrou?
Koalice SPD, KSČM a ANO ve sněmovně
ČSSD podle Dolínka jde do vlády dělat záruku demokratických principů, otevřenosti vůči společnosti nebo zachování nezávislosti médií veřejné služby.
„To všechno budeme garantovat jako sociální demokracie, jestli se to někomu nebude líbit, vládu může odvolat, respektive vyjádřit nedůvěru,“ říká.
V Poslanecké sněmovně se také podle něj tvoří velmi silná hlasovací koalice SPD, KSČM a ANO, která rozhoduje 115 hlasy o všem. „To byl jeden z důvodů, proč jsem se rozhodl podpořit projekt sociální demokracie ve vládě, protože nemohu přihlížet demontáži demokracie v České republice,“ uzavírá.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.