Němečtí a čeští policisté rozbili gang, který vyráběl pervitin
Necelé tři tuny chlorefedrinu zadržela německá policie při zásahu proti gangu obchodníků s pervitinem. Zároveň zatkla sedm členů skupiny, která působila i v Česku. Dalších sedm lidí zadrželi čeští policisté. O zásahu dnes informoval německý Spolkový kriminální úřad (BKA).
V Německu bylo zadrženo sedm lidí, měli u sebe 2,9 tuny látky chlorefedrin, z níž by bylo možné vyrobit 2,3 tuny drogy. Její hodnota na černém trhu by byla zhruba 184 milionů eur (přes pět miliard korun).
Německá policie zasáhla proti výrobcům drogy minulý týden, když během čtyř dnů prohledala 19 bytů a obchodů. Kromě chlorefedrinu v nich zajistila i střelné zbraně, falešné doklady a 600 tisíc eur (16,5 milionu korun) v hotovosti.
Česká policie zasahovala 8. listopadu v Praze a zatkla dalších sedm lidí. A podobně jako němečtí kolegové, zabavili i čeští policisté také zbraně a peníze v hotovosti.
„Hlavní organizátor skupiny, která byla zadržena na české straně, je cizí státní příslušník. Dalších šest osob jsou částečně čeští občané a částečně cizinci,“ přibližuje náměstek ředitele Národní protidrogové centrály Petr Kočí.
Pachatelé dováželi do Česka zásilky deseti až dvaceti kilogramů chlorefedrinu, z něhož se v českých varnách vyráběla droga. Část vyrobeného pervitinu se pak vracela do Lipska, kde ji údajně členové gangu přes prostředníky prodávali konzumentům.
„Je to obrovský úspěch policie vzhledem k množství zadržené látky. Ale zároveň padla dvě tabu, která jsou s tímto tématem spojena,“ upozorňuje adiktolog Michal Miovský z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.
„Jednak mediální klišé, že se jedná výhradně o vietnamskou komunitu, a současně, že jde o problém, který se týká také německé strany. A souvisí s tím ještě jeden rozměr. Pachatelé materiál získávali z různých zemí v Evropské unii, které také regulují tuto oblast různě. Takže nesmyslně obviňovat stále jen českou stranu, jak to bylo v minulosti, že něco zanedbává, je právě na této kauze možné ukázat,“ míní.
V tiskové zprávě, kterou vydal Spolkový kriminální úřad, se píše, že hlavou skupiny byl dvaatřicetiletý obchodník s chemikáliemi a léčivy z Lipska. Chlorefedrin nakupoval z různých zemí Evropské unie, posílal ho do Česka, kde se z něj vařil pervitin určený částečně pro německý trh.
„Tento lékárník úřadům vystavoval falešná potvrzení o zničení látky, kterou ve skutečnosti využíval pro výrobu pervitinu. Celá záležitost vlastně užívala legální struktury,“ doplňuje novinář Jaroslav Šonka.
Adiktolog z Univerzity Karlovy Michal Miovský v této souvislosti upozorňuje, že obchod s chlorefedrinem je legální. „Spektrum využití těchto prekurzorů (látek, které se používají pro výrobu drog, pozn. red.) je v lékárnictví velmi široké. Proto je právě nemožné prakticky tyto prekurzory zakázat,“ vysvětluje Milovský.
Vedoucí Národního monitorovacího centra pro drogy a drogové závislosti Viktor Mravčík v této souvislosti navrhuje, aby se zpřísnil dohled nad distribucí některých látek použitelných k výrobě pervitinu. V plánu je dokonce iniciovat změnu evropské legislativy.
„Jde o to zařadit chlorefedrin případně chlorpseudoefedrin na seznam látek, které se používají pro výrobu drog a které jsou standardně kontrolovány jak na Evropské úrovni, tak posléze na národních úrovních,“ říká. Tyto látky se totiž podle Mravčíka pro výrobu pervitinu dosud příliš nevyužívaly.