Německé šrotovné na diesely ovlivní ceny ojetých aut u nás

23. srpen 2017

Automobilka Volkswagen nabízí v Německu svým zákazníkům vlastní šrotovné. Na nákup nového vozu poskytne slevu až deset tisíc eur. A to v případě, že majitel u nich nechá své staré auto s naftovým motorem. Čeští prodejci ojetin mají proto obavy, že německé šrotovné ovlivní trh s ojetými diesely i u nás.

V České republice zatím nikdo podobnou akci na výkup starých dieselů nechystá. Podle statistik Sdružení dovozců automobilů se sice zájem o nová naftová auta meziročně snížil asi o 3 procenta.

U ojetin ovšem zájem o diesely neklesá, jak vysvětluje Jiří Grund z Asociace obchodu ojetými automobily. „My vidíme opak. Ten zájem o diesely rozhodně neklesá, například v mimoměstských aglomeracích, například na venkově, na vesnicích, pro lidi to vlastnění auta je v podstatě životně důležité, protože tím, že tam dnes už pořádně nejezdí ani autobusy, tak to auto je pro ně klíčové pro to, aby se vůbec mohli dostávat do práce. Ti lidé nemají na to kupovat si auto, které je nové.“

Čtěte také

Německé šrotovné tak výrazně může ovlivnit trh s ojetinami i v České republice, tvrdí Martin Houška z AAA Auto. „Jestliže se v Německu, potažmo v dalších zemích Evropské unie začnou ve velkém likvidovat vozy až do emisní normy Euro 4, nepochybně to výrazně ovlivní trh s ojetinami ve střední a východní Evropě. Může to vést až k nedostatečné nabídce dieselových aut na trhu, který se pravděpodobně bude pojit i zdražení těchto ojetin.“

Podobného vývoje se ale zatím neobává technický ředitel Sixt Leasing Milan Pospíšil. „Pokud ta auta budou v rámci šrotovného opravdu sešrotována, tak to může vyvolat určitý nedostatek vozidel s naftovým motorem, což může cenu na tom sekundárním trhu s ojetými vozy zvednout. V případě, že se ta auta objeví na východních trzích, jak se často objevují, včetně toho našeho, tak to naopak může cenu snížit, protože ta auta budou výrazně levnější.“

Podle Pospíšila bude mít v letošním roce vliv na cenu ojetých dieselů především kurz koruny vůči euru.

autor: Jan Pastor
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.