Neléčený vysoký krevní tlak může mít fatální následky. Co dělat, když nereaguje na běžnou léčbu?
S vysokým krevním tlakem se v Česku podle kardiologů léčí asi 35 procent dospělých. U většiny z nich se daří korigovat tlak pomocí jednoho nebo dvou léků, které musí užívat celoživotně, jinak jim hrozí například cévní mozková příhoda nebo srdeční selhání. Některým pacientům ale ani tato dávka nestačí, připomínají lékaři na Světový den hypertenze.
„Měla jsem tlak třeba přes 200, pořád to lítalo nahoru a dolů. Taky dušnost, nemohla jsem do kopečku třeba na houby,“ svěřuje se 78letá pacientka Marie Lesová s tím, jaké potíže jí vysoký krevní tlak způsoboval. Do Centra pro diagnostiku a léčbu hypertenze v pražské Nemocnici na Homolce se na kontroly vrací opakovaně.
Dnes Marii zdravotní sestra Oxana Komendová naměřila tlak 153/76 a 81 tepů za minutu. Během kontroly pacientka absolvuje ještě EKG a vyšetření srdce ultrazvukem. „Je vidět, že levá komora je nezvětšená, ale patrné je zbytnění srdečního svalu typické pro pacienty, kteří mají delší dobu léčený vysoký krevní tlak,“ popisuje nález kardiolog Filip Málek.
Když tlak nejde zkrotit
S těžko kompenzovatelným krevním tlakem se Marie léčí už více než 15 let. Protože jí léky, které užívala zpočátku, příliš nezabíraly, podstoupila v roce 2012 i nefarmakologickou léčbu.
„Byla zařazena do výzkumného projektu renální denervace, kde se u pacientů s těžkou hypertenzí aplikovala energie do oblasti ledvinných tepen. Zákrok byl úspěšný v tom smyslu, že se zlepšily hodnoty krevního tlaku, nicméně léky musela brát dál. Po skoro 13 letech se ale objevily jiné obtíže,“ vypráví lékař Filip Málek.
„I přes normální hodnoty krevního tlaku doma začala mít pacientka bolesti na hrudi při zátěži, tedy anginy pectoris. Dělala se katetrizace srdečních tepen, kde se zjistilo zhoršení nálezu, a na základě tohoto vyšetření absolvovala ihned koronární angioplastiku s implantací lékového stentu.“
Dnes Marie na hypertenzi užívá 4 léky, některé z nich bere i vícekrát denně v maximální dávce. Až díky této kombinaci se daří její krevní tlak držet pod kontrolou.
Od infarktu až po selhání ledvin
Dlouhodobé potíže s hypertenzí měla Marie kvůli tomu, že byla na některé běžně používané léky na vysoký tlak alergická.
„Má teď kombinaci léků, kterou snáší poměrně dobře. U lékaře může mít tlak vyšší, jako podíl hypertenze bílého pláště, ale většinou při domácím měření tlaku má hodnoty optimální, to znamená kolem 130/80 a méně,“ přibližuje kardiolog Filip Málek.
Čtěte také
Právě tyto hodnoty jsou pro pacienty ideální. Trvale vysoké hodnoty krevního tlaku ale pacientům způsobují celou řadu zdravotních problémů.
„Třeba postižení mozkových cév, což se může projevit mozkovou příhodou. Ale největším strašákem je v současné době rozvoj předčasné demence. Potom je to poškození srdce, kde kromě zbytnění může dojít i riziku vzniku infarktu myokardu, tedy srdečního selhání. U ledvin hrozí nezvratné selhání s nutností dialýzy nebo transplantace,“ vyjmenovává kardiolog.
Neléčený vysoký krevní tlak tak pacientům jednoznačně zkracuje život. Naopak lidé s dobře léčenou hypertenzí se podle kardiologa Filipa Málka mohou dnes dožít stejného věku jako jejich zdraví vrstevníci.
Proč se s vysokým krevním tlakem potýkají stále mladší lidé? Poslechněte si rozhovor s místopředsedou České společnosti pro hypertenzi Jiřím Widimským z Všeobecné fakultní nemocnice v Praze v záznamu celého Magazínu Experiment.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Cílem Izraele není svrhnout íránský režim. Kdyby ale padl, jásal by celý Blízký východ, míní Pojar
-
Chameneí je snadný terč, ale zatím ho nebudeme likvidovat, napsal Trump a vyzval Írán ke kapitulaci
-
‚Žijí v zahraničí a nemají právo s majetkem nakládat.‘ Ruský soud znárodnil letiště Domodědovo
-
Po měsíci znovu vybuchla indonéská sopka Lewotobi Laki-Laki, chrlí popel do výšky přes 10 kilometrů