Nejtěžší je sebrat odvahu na odraz, říká cliff diver Michal Navrátil

19. červenec 2016

Michal Navrátil je nejlepší český profesionální cliff diver, tedy skokan do vody z výšky 27 metrů. Nejslavnější je jeho supermanův skok, kdy se odrazí z můstku v červené pláštěnce a skáče v póze slavného komiksového hrdiny.

Přiznává, že pláštěnka mu při skoku překáží a při saltu občas ani nevidí, kde je voda. Díky tomu někdy dopadá na zadek, takže další den cítí naražené hýždě a stehna. Dodává ale, že za ty pěkné fotky to stojí.

Co se mu honí hlavou před tím, než se odrazí a skočí z té obrovské výšky? „Když mám na sobě oblečení a jdu se projít po tom můstku, tak mám husí kůži a nechce se mi skákat. Ale jakmile se ráno probudím, tak se mi to v hlavě srovná a jsem psychicky připraven na tu výšku. A pak si stačí jen vzít plavky, jdu na kraj, musím se dát dohromady a sebrat odvahu na to, abych vyskočil. Nejhorší je ten odraz,“ říká Michal Navrátil.


Voda je ohromně silná. Speciálně třeba když surfujete, víte, že vlna má takovou sílu, že nemusíte vyplavat, protože vás bude pořád točit pod vodou. V tu chvíli zjistíte, jak jste malí. Můžete být naposilovaní jak chcete, ale nemáte šanci. MICHAL NAVRÁTIL

Volným pádem z 27 metrů nabere Navrátil rychlost až 85 kilometrů za hodinu. Náraz chodidly do vodní hladiny popisuje jako opravdu tvrdý, hlavně když je voda studená. Důležité je dopadat na rovná chodidla a mít propnuté nohy, aby nedošlo ke zranění kolena. Když si skokan nedá pozor, může dostat i ránu do brady a omdlít.

Na videu vypadá skok jako krátký okamžik, z pohledu skokana je to ale něco jiného. Dá se to popsat? „Úplně se to zastaví ve vzduchu,“ zkouší to Michal Navrátil. „Nejtěžší je odraz, ale když jsem ve vzduchu, tak najednou cítím každý pohyb ruky. V tu chvíli se to musí prožít a zatnout všechny svaly, aby tam byla rotace, aby se používaly boky. Cítím každý moment, jeden vrut, druhý vrut, hledám tu vodu... Ale na videu to vypadá hrozně rychle.“

Michal Navrátil

Audio záznam celého rozhovoru si můžete poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také v iRadiu.

autoři: lvb , jpr
Spustit audio