Nejlepší pohled na svět není ze sedla koně, ale z komína, myslí si šéf projektu Fabriky.cz

13. srpen 2014
Cihelna v olomouckém Slavoníně

Kdo jim podlehne, ten si uvědomí jejich krásu – tak mluví Martin Vonka z ČVUT o starých průmyslových budovách. Na stránkách Fabriky.cz spolu se skupinou nadšenců shromažďuje fotografie chátrajících českých továren.

Továren si začal všímat před 10 lety, kdy si pořídil digitální fotoaparát. „Fotil jsem je čím dál častěji,“ popisuje začátky svého koníčku. Na stránkách Fabriky.cz eviduje asi 100 až 200 továren, ale další stovky čekají na zpracování. „Reálně jich máme v Česku tisíce, a tak je stále co dokumentovat a zachraňovat,“ popisuje.

Továrny u nás vznikaly během průmyslové revoluce. „Všude byly pivovary a cihelny. V pohraničí se rozvíjel textilní průmysl a sklárny. A pak jsme měli také strojní průmysl,“ přibližuje Martin Vonka.

Čtěte také

Staré průmyslové budovy mizí činností developerů, ale také kvůli dotacím. „Starosta zjistí, že může dostat peníze na očistu po průmyslové činnosti. Místní to kvitují, protože zmizí ošklivá budova, bezdomovci a další související problémy,“ nastiňuje.

Martin Vonka, šéf projektu Fabriky.cz

Spolu s mizejícími továrnami se smazává paměť místa. „Továrny utvářely okolí,“ upozorňuje Martin Vonka. Proč se mu líbí areál Dolní oblasti Vítkovice? A z jakého důvodu kritizuje rychlou stavbu nákupních center a supermarketů? Ptala se moderátorka Lucie Výborná.

Audio záznam rozhovoru si můžete poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také v iRadiu.

Spustit audio
autor: Šárka Ševčíková