Nejde o útěk, rozdělujeme role, říká Milan Chovanec o změnách v ČSSD

15. červen 2017

Bohuslav Sobotka se rozhodl rezignovat na pozici předsedy ČSSD. Roli volebního lídra se ujímá ministr zahraniční Lubomír Zaorálek, stranu přebírá první místopředseda Milan Chovanec. Ten ve Dvaceti minutách připomíná, že ústřední výkonný výbor v sobotu potvrdí roli volebního lídra pro Zaorálka. „Jsem přesvědčen, že podpora bude naprosto většinová, nevidím v tom žádný problém,“ říká.

S Bohuslavem Sobotkou hovořili prý už před třemi týdny, řešení situace rezignací navrhl sám, argumenty pak přednesl na středečním grémiu. „Nezbývá nic jiného, než to řešení akceptovat,“ upozorňuje Chovanec a dodává, že mu sám navrhoval, aby v čele strany zůstal.

Ozývají se ale názory, že triumvirát – Sobotka jako premiér, Zaorálek jako volební lídr a Chovanec v čele strany – není do voleb nejlepší řešení. „Nejde o žádný triumvirát, máme nového volebního lídra a kandidáta na premiéra, kterým je Lubomír Zaorálek, já přebírám technické vedení sociální demokracie a ujmu se přípravy volební kampaně,“ vysvětluje.

Role je podle něj potřeba rozdělit, netříštit síly, důležité také je, aby sociální demokracie hovořila jedním hlasem, pracovala a bojovala za jednoho lídra. On sám se pak bude snažit technicky a organizačně stranu v nějaké kondici přivedl do voleb.


Nastupuje volební kampaň, je potřeba být razantní i ve vztahu k vlastní straně. MILAN CHOVANEC

„Bohuslav Sobotka pracoval dvacet hodin denně pro občany České republiky, z mého pohledu je to nejlepší premiér od roku 89. Ovšem přesto všechno, že tato vláda byla enormně úspěšná, se nám nedařilo s veřejností dostatečně komunikovat,“ nastiňuje. Pevně také věří, že vnitrostranické změny budou mít pozitivní dopady na preference.

Pro voliče ale rezignace Bohuslava Sobotky může vypadat jako vzdávání se odpovědnosti. A ozávají se také hlasy, že ČSSD nahrává změnou nejsilnějšímu konkurentovi – hnutí ANO. „V této zemi potřebujeme hlavně klid aby lidé pochopili, že se v současné době nemají čeho bát,“ upozorňuje. „Není to žádný útěk od zodpovědnosti, to je prostě rozdělení rolí,“ uzavírá.

Celý rozhovor si kdykoliv poslechněte v našem iRadiu nebo kliknutím na odkaz přímo v tomto článku.

  • Rozhovor
  • rozhovor
  • lidé