Nebezpečné nebyly jen válečné mise, ale i lodní kuchyně, vzpomíná bývalý elektrikář z křižníku Belfast

Do dnešních dnů se zachovaly už jen pouhé tři lodě, které se před 70 lety aktivně podílely na spojeneckém vylodění v Normandii. Britský lehký křižník Belfast vypálil 6. června 1944 jednu z prvních salv na německá opevnění. Dnes kotví na Temži u londýnského Toweru a je z něj skvělé interaktivní muzeum.

„Je pro mě obrovská pocta, že můžu být v tento den na téhle úžasné lodi, která během Dne D vypálila jedny z prvních výstřelů operace Overlord. Po 70 letech se na tenhle okamžik díváme s úžasem, pýchou a vděčností,“ prohlásil na palubě Belfastu při setkání s veterány britský premiér David Cameron.

Čtěte také

„Tehdy nám nepřišlo, že by Belfast byl nějak mimořádný. Všechny lodě si v mnoha ohledech byly rovné. Náhoda tomu chtěla, že se Belfast stal jednou z vlajkových lodí během Dne D,“ vypráví John Miall, který na lehkém křižníku sloužil coby elektrikář. Na vylodění v Normandii měl doma dlouhá léta jednu hmatatelnou vzpomínku.

„Věnovali mi zápis z palubního deníku Belfastu ze dne 6. června 1944. Visel mi dlouhá léta zarámovaný v ložnici na zdi. Říkal jsem si, co s ním bude, až tady nebudu. Tak jsem letos v březnu zavolal Imperiální válečné muzeum a list z deníku mu věnoval. Teď visí tady na Belfastu,“ popisuje.

Lehký křižník Belfast zakotvený na Temži naproti Toweru

Podle jídla poznali den v týdnu

Lehký křižník, jehož trup omývá kalná voda Temže, má na svém kontě řadu nebezpečných misí.

Chránil arktické konvoje, pomohl potopit německý bitevní křižník Scharnhorst a důležité úkoly plnil i během Korejské války. Podle Johna Mialla byla nebezpečím také vlastní lodní kuchyně.

„Bylo to ve stylu ‚ber, nebo nech ležet‘. Většinou jsme si jídlo vzali, protože jsme do sebe něco dostat museli. Kuchaři se snažili, ale člověk skoro podle jídla poznal, jaký je den v týdnu. Ale jak vidíte, tak jsem stravu přežil, “ vypráví.

autoři: Jiří Hošek , jšm
Spustit audio