Navštivte neobjevené památky, vyzývá hlavní kastelán Národního památkového ústavu
Zajeli jste se někdy podívat do Dačic nebo Krásného Března? Tak právě tato dvě místa patří k neobjeveným památkám – letošnímu letnímu lákadlu Národního památkového ústavu. „Máme neuvěřitelnou spoustu krásných objektů, na které lidi zapomínají a o kterých by se mělo mluvit,“ říká hlavní kastelán Národního památkového ústavu Petr Fedor, který byl Hostem Radiožurnálu moderátorky Lucie Výborné.
Ikonické objekty jako Karlštejn, Konopiště nebo Hluboká mají dobrou reklamu a všude najdete jejich fotografie. „Pak jsou ale místa, ktera jsou sice přístupná, ale navtěvuje je málo lidí,“ říká Petr Fedor s tím, že tyto neobjevené památky mnohdy skrývají krásné parky a expozice.
Pamětihodnosti nebo historické domy mnohdy kupují soukromníci a snaží se je přebudovat. „Pokud to jsou lidé, kteří vrací domy do života, tak klobouk dolů. Bude jenom dobře, jestli se v krajině objeví objekty, které vstaly jako fénix z popela,“ míní.
Ne vždy se ale takový záměr podaří. „Vadí mi, když se dočasné věci povyšují nad trvalé – pro momentální, taktickou výhodu zahazujeme strategii. Například prvorepublikové brněnské kavárny byly opraveny tak, že je dnes již nepoznáte,“ míní.
Připouští ale, že i Národní památkový ústav nese svou zodpovědnost. „Když vlastnite historický dům a uděláte z něj tuctovou záležitost, aniž byste věděli, jaký máte originál, tak jde o selhání na obou stranách,“ připouští.
Jak vypadá školení průvodců? Co obnáší práce kastelána? A na které neobjevené památky se můžeme vypravit na výlet? I to jste mohli slyšet mezi 10. a 11. hodinou v Hostu Radiožurnálu.
Audio záznam rozhovoru si můžete poslechnout kliknutím na odkaz přímo v tomto článku a také v iRadiu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.