Návštěva papeže jako symbol svobody. Československo navštívil jen pár měsíců po revoluci

29. červen 2016
Svobodná a divoká 90. léta

Návštěva se uskutečnila ani ne půl roku po svatořečení Anežky České a pádu komunismu. Papeže polského původu očekávaly statisíce lidí. V tehdejší atmosféře vnímaly událost jako důležitý symbol znovunabyté svobody.

Do Československa měl Jan Pavel II. zavítat už v roce 1985. Návštěvu mu ale znemožnily naše komunistické státní orgány. I proto do polistopadové Prahy přijel mimořádně brzy po pozvání od Václava Havla - ze sympatií k naší zemi i k osobě prezidenta.


Na zaplněné Letenské pláni odsloužil mši a pronesl kázání v češtině. Počasí bylo chladné a deštivé. Přesto následující den vítaly Svatého otce znovu davy věřících v moravském Velehradě a ve Vajnorech na Slovensku.

Návštěva byla vskutku výjimečnou. Neznamenala jen přelom v poválečném vývoji naší země, ale vůbec od doby vzniku samostatného státu. Celé období mezi dvěma světovými válkami totiž poznamenaly napjaté vztahy Československa s Vatikánem.

Jan Pavel II. se v 90. letech minulého století do Česka ještě dvakrát vrátil. V roce 1995 kvůli kanonizaci nových světců Jana Sarkandera a Zdislavy z Lemberka. O dva roky později k nám zamířil na oslavy tisíce let od smrti svatého Vojtěcha.

Zatím posledním papežem, který se v Česku s věřícími setkal, byl v roce 2009 Benedikt XVI.

autor: spr
Spustit audio