NATO vyslalo Ukrajině vzkaz: „Budete si muset pomoct sami,“ glosuje politický geograf Baar
Kvůli obavám z dalšího rozšíření konfliktu Severoatlantická aliance nad Ukrajinou nevyhlásí bezletovou zónu. „NATO Ukrajině vyslalo vzkaz: ‚Budete si muset pomoci sami. A budete muset vydržet co nejdéle,‘“ komentuje rozhodnutí mezinárodního vojenského paktu politická geograf z Ostravské univerzity Vladimír Baar a připomíná, že ekonomické sankce začnou na Rusko silně doléhat až v příštích týdnech.
Zásadní tedy je, jak dlouho Ukrajinci vydrží klást odpor. „Možná budou muset přejít do partyzánského způsobu boje,“ uvažuje host Speciálu s tím, že i kdyby se Ruské federaci nakonec podařilo s velkými obtížemi dobýt části ukrajinského území, je třeba počítat s fází dvě: „Co s tím?“.
Čtěte také
„Udržet tak velké území je v podstatě nemožné bez kolaborace místních lidí a ti, jak se zdá, raději prchnou, než aby s okupantem spolupracovali.“
Rozhodnutí Severoatlantické aliance nevyslyšet Zelenského prosby o zřízení bezletového prostoru nad Ukrajinou by mohl jeho ruský protějšek Putin považovat za slabost a známku nejednoty, tvrdí Baar.
„Putin se podle mě obával, že aliance nakonec z humanitárních důvodů zasáhne a pokusí se bezletovou zónu skutečně vyhlásit. Kdyby sám chtěl nějaký konflikt s NATO, už ho mohl dávno vyhlásit – ekonomické sankce mohl označit za napadení své země.“
Ruský prezident si nicméně uvědomuje, že by případný konflikt s aliancí neustál, protože nepoměr vojenské síly je obrovský, míní politický geograf.
Poslechněte si celý audiozáznam rozhovoru Tomáše Pancíře s Vladimírem Baarem.
Související
-
Mariupol je v obležení, ruská strana souhlasí s evakuací civilistů. Válka na Ukrajině, den desátý
Dobytí strategického ukrajinského přístavu by ruským silám umožnilo přímé propojení mezi anektovaným Krymem a Moskvou podporovanými separatistickými oblastmi Donbasu.
-
Informace o padlých se bude Rusko snažit dál tajit. V evidenci zemřelých panuje chaos, říká Dvořák
Zatímco mluvčí ruské armády potvrdil jen bezmála pět set padlých, ukrajinské prameny hovoří o dvacetinásobku mrtvých na ruské straně, připomíná komentátor Libor Dvořák.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka