NATO o invazi v roce 1968 vědělo, ale nezasáhlo, připomíná bezpečnostní expertka Kristina Soukupová

20. srpen 2018

Invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa? Zvládnutá byla velmi dobře, hodnotí v rozhovoru s Lucií Výbornou Kristina Soukupová, žena, která získala doktorát na elitní katedře válečných studií v Londýně. „Mimochodem, invaze sice začala 20. srpna, ale vojska tu operovala už od června, pod záminkou vojenského cvičení. Bylo to připravované,“ připomíná.

Čtěte takéVše o 50. výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy na jednom místě

O manévrech vojsk Varšavské smlouvy na území tehdejšího Československa tehdy věděla dokonce i Severoatlantická aliance. Ale nezasáhla. „Šlo o politické rozhodnutí, hrozba jaderného konfliktu byla příliš velká,“ připomíná expertka.

V případě invaze do Československa se tak opět ukázal obrovský rozdíl mezi chápáním války na Západě a na Východě. „Zatímco pro západní státy jsou jaderné zbraně poslední instancí, a do konvenční války tak nepatří, Sověti měli jaderné zbraně jako krok jedna,“ vysvětluje, proč se vedení NATO jaderného konfliktu tolik obávalo.

Žádnou invazi nemůžete opakovat dvakrát. Konflikt je vždy jiný. Invaze v roce 1968 byla navíc jiná i tím, že se nekladl odpor.
Kristina Soukupová

V kybernetické válce zatím nejsme. Operace už ale probíhají, říká náčelník generálního štábu Opata

Náčelník generálního štábu české armády Aleš Opata

Stodenní doba hájení? Nic takového nový náčelník generálního štábu Armády ČR Aleš Opata nezná. Do funkce nastoupil k 1. květnu 2018 a v rozhovoru s Lucií Výbornou připomíná: „Přechod a zapojení do funkce jsou poměrně dynamické.“

„Hybridní“ válka?

Experti často zdůrazňují, že dnešní válka se v porovnání s těmi minulými vede zcela jinými prostředky. „Novým elementem je kybernetické prostředí,“ upozorňuje Kristina Soukupová.

A přestože různé formy informační války probíhaly odjakživa, dnes je situace jiná. Díky takzvaným fake news se totiž informace dokáže během několika málo okamžiků dostat téměř po celém světě, varuje expertka. 

„Žijeme ale v době velkých technických možností, a dnes tak umíme zmanipulovat i video. A to je velmi nebezpečné,“ dodává.

autoři: Lucie Výborná , als

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.