Našel se poklad, hledá se majitel, vyhlásilo Balatonské muzeum. Zájemci jsou z celého světa

Vzácné mince a rodinné šperky ležely ve sklepě jednoho starého domu přes 75 let. Ukryli je tam zřejmě Židé před svou deportací do Osvětimi. Balatonské muzeum tak teď vystavuje jeden z nejcennějších židovských nálezů v historii Maďarska.

Čtěte také

Balatonské muzeum je klasická instituce plná vycpaných zvířat, obrazů a dalších exponátů, které k venkovskému muzeu patří. Zájem o něj teď ale rapidně vzrůstá. Každý chce vidět poklad, který tvoří přesně 2776 mincí a 24 šperků.

Odborníci se pokoušejí rozkrýt historii tohoto pokladu, který je od konce května do konce srpna k vidění v expozici Balatonského muzea v maďarském Keszthely.

Poklad pod vodou

Majitelé jednoho ze zdejších domů během rekonstrukce vypumpovali vodu ze sklepa a při dalším kopání a prohlubování sklepa narazili na pět nádob s nevyčíslitelným pokladem, popisuje ředitel muzea Bálint Havasi.

Balatonské muzeum vzácný nález vystavuje od konce května do konce srpna 2019

Nálezci, kteří si přejí zůstat v anonymitě, ihned uvědomili radnici města a Balatonské muzeum teď zahajuje výzkum, komu vlastně poklad patří. „Už mi přišlo kolem dvaceti e-mailů od lidí z celého světa, z Jeruzaléma, New Yorku i evropských zemí, v nichž se mě ptali na poklad a na rodiny, které tu kdysi žily,“ dodává ředitel.

Majiteli na stopě

Poklad obsahuje mince z dob, kdy území dnešního Maďarska osidlovali Římané, ale i z doby Alexandra Velikého a dalších historických etap. Klíčem k záhadě proto mohou být spíš šperky.

Čtěte také

Jsou to tradiční předměty z velmi kvalitního stříbra a zlata – náušnice, kapesní řetízky, náhrdelníky a několik prstenů. Jsou opatřené monogramy, které byly vyryty ke speciálním příležitostem, třeba k zásnubám. Dají se z nich vyčíst data i jména,“ popisuje historička Gabriela Házsová.

Podle muzea by poklad mohl náležet rodině židovského obchodníka, který v místě nálezu před válkou bydlel. Z jeho rodiny se z Osvětimi nikdo nevrátil a není jisté, že se někde najdou jejich vzdálení příbuzní.

Židovská paměť vymírá

Poklad je připomínkou toho, že tuto oblast obývala početná židovská komunita. Dnes je to pouze pár jednotlivců. Vede je Gábor Reito, který se stará o místní synagogu. Ta coby svatostánek slouží dnes už spíš jen při zvláštních příležitostech.

Logo

Původně v okolí žilo na 900 Židů, dnes je jich jen něco přes třicet. „Mezi nimi je už jen jedna přeživší holocaustu – devadesátiletá žena, které v době deportace bylo 14 let. Dva z místních Židů se holocaustu vyhnuli, protože byli tehdy ještě miminka, a válku přežili tady v ghettu,“ vypráví Gábor Reito.

Nejen pro místní Židy je nález pokladu velmi významný. Doufají, že se jeho dědic najde a mince skončí u někoho, kdo na ně má skutečně nárok.

autoři: Pavlína Nečásková , and | zdroj:
Spustit audio

Související