Narozeninový 30. Český lev. Který film získá tento týden průzračnou sošku?
Kontroverzní skladatel či příběhy československých letců RAF. Které dokumenty bojují o Českého lva?
Jeho skladby často hrály na předních scénách u nás i ve světě. A to až do doby, kdy byl po roce 1968 státní mocí postupně „vymazán“ z oficiální paměti. Skladatel Jan Kapr, který byl protežovaným umělcem, se totiž postavil proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy. Jeho příběh a netypické hudební postupy připomíná i dokument KaprKód. Ten bude usilovat o Českého lva ve třech kategoriích.
Proslavil se budovatelskými masovými písněmi. A jako jediný československý skladatel dostal Stalinovu cenu, kterou v srpnu 1968 vrátil. I tak jde ve zkratce popsal život kontroverzního umělce Jana Kapra.
Dokumentární opera
Skladatel za sebou zanechal bohatý osobní filmový archiv. I ten sestříhala do snímku režisérka Lucie Králová. Autorskou metodu popsala ve vysílání před půlrokem – po premiéře snímku na jihlavském dokumentárním festivalu:
„Film nakonec transponuje Kaprův velice dramatický životní příběh, který vypadá jako ze scenáristické příručky, protože má silné body obratu, do něčeho, čemu my říkáme dokumentární opera, což znamená, že 17 špičkových zpěváků Českého filharmonického sboru v Brně zpívá ten příběh.“
Členy Českého filharmonického sboru Brno, které si autorka přizvala na pomoc, nechala před kamerou třeba klikovat a zpívat zároveň.
Zanoření do zvukového světa
Při natáčení hledala autorka nový filmový jazyk, jak se o to pokoušel při skládání hudby i Jan Kapr. „Chtěli jsme divákovi zprostředkovat zážitek vesmíru skladatele. Ne o něm mluvit, ale i prostředky hudby v divákovi vytvořit zážitek kompozice. Proto je pro ten film důležité, že to vidíte v kině na plátně a s pětikanálovým zvukem, že se zanoříte do toho zvláštního zvukového světa a zároveň hodně vtipných archivů, které si tento skladatel natáčel,“ popisuje režisérka Lucie Králová.
Film KaprKód získal od poroty také nominaci za nejlepší střih a zvuk.
Českoslovenštní letci RAF i témata výtvarného umění
Čtěte také
K historickým archivům se vrací také snímek Good old Czechs dokumentaristy Tomáše Bojara. Příběh vystavěný pouze na historických záběrech doplňuje vyprávění dvou československých letců RAF za druhé světové války. Načtené vzpomínky Františka Fajtla a Filipa Jánského popisují jejich cestu z okupovaného Československa do Velké Británie – a přes východní frontu pak zpět do osvobozené Prahy.
Čtěte také
Režisér Tomáš Bojar se do užšího výběru v dokumentární kategorii dostal také se snímkem Zkouška umění. Ten natočil společně s Adélou Komrzý na pražské Akademii výtvarných umění. V něm sledují přípravy na přijímací zkoušky z pohledů studentů i pedagogů.
O sošku Českého lva pro nejlepší dokument bude usilovat také snímek Bratrství, který získal před rokem a půl hlavní cenu v Locarnu. Pětici pak doplňuje filmový portrét významné malířky s názvem Toyen, baronka surrealismu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka