Narozeninový 30. Český lev. Který film získá tento týden průzračnou sošku?

Kdo získá cenu za nejlepší minisérii a seriál? Táhnou příběhy podle skutečných událostí

Už v sobotu se dozvíme vítěze filmových cen Český lev. Dnešní díl věnujeme kategoriím Nejlepší minisérie a Nejlepší televizní seriál. Šanci na ceny mají například detektivní seriál Devadesátky, který zpracovává některé známé kriminální kauzy, minisérie Podezření o neoblíbené zdravotní sestře nebo desetidílné drama Pět let. Poslechněte si celý díl seriálu.

V loňském roce ve sledovanosti bodovala minisérie Devadesátky, na které se podílel bývalý kriminalista Josef Mareš. Televizní minisérie zavede diváky do divokého období 90. let. Režisér Peter Bebjak v šesti dílech vypráví třeba o vyšetřování kontroverzního podnikatele Ivana Jonáka nebo takzvaných orlických vrahů.

Skutečné události přitahují k obrazovkám

Na scénáři spolupracoval Josef Mareš, který byl přímo u řešení zmíněných případů. Zhruba před měsícem si na oznámení nominací na Českého lva převzal bývalý policista za seriál Devadesátky i diváckou cenu. O té fanoušci rozhodovali v internetovém hlasování.

Čtěte také

„Tvoříme to pro lidi a zajímá nás, jestli se to povedlo, jestli se jim to líbí. Takže jsem to sledoval. Ale na to, že bych dostal tuto cenu, jsem vůbec nepomyslel. Dostali jsme ji všichni a všichni z toho určitě máme radost,“ říká Josef Mareš.

Kriminální zápletku podle skutečných událostí má také třídílné drama Podezření. Režisér Michal Blaško v něm rozehrává případ nečekaného úmrtí pacientky na lůžkovém oddělení v nemocnici. Bez jednoznačných důkazů padne vina na neoblíbenou zdravotní sestru. Tu ztvárnila Klára Melíšková.

Za tuto roli by mohla získat Českého lva pro nejlepší herečku. Čeští televizní a filmoví akademici ocenili nominací také Denisu Barešovou, která si v seriálu zahrála dceru podezřelé zdravotnice.

Jedna situace, více pohledů

Čtěte také

Do kategorie nejlepších seriálů se dostalo také desetidílné drama Pět let režiséra Damiána Vondráška.

Tvůrce společně se scenáristkou Sárou Zeithammerovou v něm vypráví o jedné noci po maturitním plese. Ve dvou příběhových linkách rozplétají tvůrci odlišné pohledy na společně strávenou noc dvou mladých lidí.

V sekci televizních seriálů by mohla dostat Českého lva také kriminálka Stíny v mlze. Tu natočil filmař Radim Špaček.

autoři: Martin Hrnčíř , mga
Spustit audio