Nároky na dny dovolené a volna v zaměstnání

13. říjen 2003

Vstoupili jsme do posledního čtvrtletí tohoto roku a to znamená, že začínáme počítat zbylé dny dovolené, tedy pokud nějaké máme a přemýšlíme, jak si je alespoň na několik dní zajistit. Ke konci roku třeba zjistíme, že máme dovolené přespříliš a bude problém ji vyčerpat. Jak dodává odborník na pracovní právo doktor Jaromír Zrucký, odpovědnost za hospodaření s dovolenou je v kompetenci zaměstnavatele.

Zrucký: V současné době je stanoveno, že zaměstnavatel je povinen zabezpečit, aby každý pracovník 4 týdny do konce roku vyčerpal. Pokud to neudělá, je porušen sice zákoník, ale o dovolenou nikdo nepřijde, může být vybrána ještě v následujícím roce.

Má li tedy zaměstnavatel odpovědnost, může využít i svých práv, jak donutit zaměstnance k včasnému vyčerpání dovolené.

Zrucký: V zaměstnání při kontrole zaměstnavatel zjistí, že zaměstnanci zbývá celá dovolená a ještě dva týdny z loňského roku. Čtrnáct dní předem mu může nařídit celou dovolenou, třeba na prosinec.

Jestli se tedy zaměstnavatel o vyčerpání dovolené nepostará, musí umožnit vybrat si dny volna v následujícím roce.

Zrucký: Proplatit se dá až následující rok, například u dovolená z roku 2002 v lednu 2004.

V opačné situaci, kdy dovolenou jste měli o prázdninách, lze využít náhradní volno za práci přesčas nebo neplacené volno.

Zrucký: Za práci přesčas je možné mít náhradní volno či mu musí být zaplacena. Tady se často dělají chyby a od pracovníka se vyžaduje využít jenom náhradního volna, to není v pořádku.

Zaměstnavatel musí zaměstnanci dát vybrat, zda chce peníze či volno. Jaké jsou hodinové přepočty práce navíc?

Zrucký: Je to hodina za hodinu. Při práci ve svátek je náhradní volno na prvním místě nebo po dohodě může být přiznán celý výdělek. Dalšími možnostmi, kdy lze žádat o poskytnutí volna jsou svatba, pohřeb či dárcovství krve.

autor: nov
Spustit audio

Více z pořadu