Národní divadlo uvádí Manon Lescaut. „Chtěl jsem udělat nějakou hitovku,“ přibližuje šéf činohry

15. únor 2016

Ačkoliv divák Národního divadla hledá v dnešní době především pohlazení, tak šéf činohry tuzemské první scény Daniel Špinar cítí stále povinnost kultivovat – nabízet emotivní a konfrontační zážitek. Právě o takový přístup se snažil, když se chopil režie hry Vítězslava Nezvala Manon Lescaut, která se do Národního divadla dostává vůbec poprvé.

K nastudování hry přistupoval originálně – verše připravil operním způsobem, stylizovaný text lépe rezonuje na jevišti Národního divadla a samotná poezie je určitým způsobem archetypální. „Nedokážu si představit, že bych dělal Manon Lescaut někde v Rubínu,“ vysvětluje.

Přiznává také, že ho překvapilo, když zjistil, jak jsou diváci rozhození z toho, že v Manon Lescaut jsou plastové židle. Ty totiž nejsou dobové! „Národní divadlo by mělo posouvat hranice, určovat trend,“ upozorňuje.

A zda se to daří, nechť divák zhodnotí sám, v každém případě premiéra hry sklidila velký potlesk, kritika se rovněž vyjadřuje příznivě. „Přál jsem si, aby Manon Lescaut byla hitovka, aby lidé byli spokojení,“ přiznává v rozhovoru s moderátorkou Lucií Výbornou.

Ačkoliv by rád, aby hry v Národním divadle byly navštěvované, přesto se stále snaží pracovat na věcech, které posunou myšlení diváka – nejde o to, aby se člověk posadil, vypnul a pobavil se nad jednodušší zábavou. „Národní divadlo má stále nějaké povinnosti, jako je péče o jazyk, předvádět náročnějšího, kultivovat,“ připomíná.

Ale dobrých autorů, které mohou přilákat diváka do velkých divadel, je dnes podle něj velmi málo, a lidé se zajímají především o těžkotonážní tituly, tedy hry, o kterých už slyšely – Hamlet, Othello, Manon Lescaut nebo Tři sestry.

„Každý nový titul v Národním divadle je odsouzen k záhubě, diváci si raději vyberou hru Naši furianti,“ míní.

Osoby a obsazení v Manon Lescaut:
Manon: Jana Pidrmanová, Pavlína Štorková
Des Grieux: Patrik Děrgel, Vladimír Polívka
Tiberge: Radúz Mácha
Duval: Vladislav Beneš
Režie: Daniel Špinar
Hudba: Jiří Hájek

Manon Lescaut Vítězslava Nezvala (ND Praha, rež. Daniel Špinar)
autor: prh
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...