Národní divadlo uvádí Manon Lescaut. „Chtěl jsem udělat nějakou hitovku,“ přibližuje šéf činohry
Ačkoliv divák Národního divadla hledá v dnešní době především pohlazení, tak šéf činohry tuzemské první scény Daniel Špinar cítí stále povinnost kultivovat – nabízet emotivní a konfrontační zážitek. Právě o takový přístup se snažil, když se chopil režie hry Vítězslava Nezvala Manon Lescaut, která se do Národního divadla dostává vůbec poprvé.
K nastudování hry přistupoval originálně – verše připravil operním způsobem, stylizovaný text lépe rezonuje na jevišti Národního divadla a samotná poezie je určitým způsobem archetypální. „Nedokážu si představit, že bych dělal Manon Lescaut někde v Rubínu,“ vysvětluje.
Přiznává také, že ho překvapilo, když zjistil, jak jsou diváci rozhození z toho, že v Manon Lescaut jsou plastové židle. Ty totiž nejsou dobové! „Národní divadlo by mělo posouvat hranice, určovat trend,“ upozorňuje.
A zda se to daří, nechť divák zhodnotí sám, v každém případě premiéra hry sklidila velký potlesk, kritika se rovněž vyjadřuje příznivě. „Přál jsem si, aby Manon Lescaut byla hitovka, aby lidé byli spokojení,“ přiznává v rozhovoru s moderátorkou Lucií Výbornou.
Ačkoliv by rád, aby hry v Národním divadle byly navštěvované, přesto se stále snaží pracovat na věcech, které posunou myšlení diváka – nejde o to, aby se člověk posadil, vypnul a pobavil se nad jednodušší zábavou. „Národní divadlo má stále nějaké povinnosti, jako je péče o jazyk, předvádět náročnějšího, kultivovat,“ připomíná.
Ale dobrých autorů, které mohou přilákat diváka do velkých divadel, je dnes podle něj velmi málo, a lidé se zajímají především o těžkotonážní tituly, tedy hry, o kterých už slyšely – Hamlet, Othello, Manon Lescaut nebo Tři sestry.
„Každý nový titul v Národním divadle je odsouzen k záhubě, diváci si raději vyberou hru Naši furianti,“ míní.
Osoby a obsazení v Manon Lescaut:
Manon: Jana Pidrmanová, Pavlína Štorková
Des Grieux: Patrik Děrgel, Vladimír Polívka
Tiberge: Radúz Mácha
Duval: Vladislav Beneš
Režie: Daniel Špinar
Hudba: Jiří Hájek
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Bradáčová vstoupila do kauzy špiona, který měl rozvědku okrást o tři miliony. Soud ho předtím očistil
-
‚Žena patří do kuchyně.‘ Mladí australští muži jsou větší sexisti, data poukazují na sílící vliv ‚manosféry‘
-
Trumpovy deportace: matku poslali do Venezuely, otce do Salvadoru, malá dcera je v USA u čtvrtých pěstounů
-
Dívka, kterou znásilňoval otčím, žádá odškodnění. Za nemajetkovou újmu požaduje od státu 600 tisíc korun