Nanodružice VZLUSAT jsme postavili v týmu sedmi lidí. Jinde to dělá až 300 vědců, popisuje kosmický inženýr Dániel

1. září 2022

Kosmický inženýr Vladimír Dániel vede tým, který ve Výzkumném a zkušebním leteckém ústavu staví technologické nanodružice. „Snažíme se dělat aplikovaný výzkum a experimentální vývoj. To znamená, že neděláme ten základní – nehledáme ve vesmíru nové prvky, neobjevujeme nové výbuchy supernov, nebo nepopisujeme novou chemicko-fyzikální rovnici a podobně,“ říká v pořadu Hovory.

Rozdíl mezi vědeckou a technologickou družicí je i v předávání nových objevů veřejnosti.

Vladimír Dániel

„U vědecké družice je cílem dělat vědu, poznat něco nového, co nejdřív publikovat a předat široké veřejnosti. U technologické družice není cílem publikovat, ale prodat.“

„Naším cílem není dělat vědu – tu dělá Akademie věd –, ale udělat například prostředek, na kterém se dá dál stavět komunikační družice nebo družice pro pozorování Země. A tuto techniku vám nikdo nepředá,“ popisuje.

Tým Vladimíra Dániela už do vesmíru vypustil dvě malé družice VZLUSAT-1 a VZLUSAT-2. „V přenesených názvech se malé družice rozlišují na mikro, nano a piko. Nano družice je ta o hmotnosti jeden až deset kilogramů.“ Nemá to tak nic společného například s mikročásticemi nebo nanorouškami.

VZLUSAT 1

Družice tak doposud tým staví, jak říká, skautským přístupem. „Jsme výzkumný ústav tak na to máme, společně s univerzitami v Česku, asi jako jediní ten správný prostor. Není ale moc normální, že jsme VZLUSAT-1 postavili v týmu pěti až sedmi lidí… Jinde na družici pracuje 200 až 300 zaměstnanců.“

Dániel také říká, že už jen vybrat součástky, které budou fungovat ve vesmíru je vlastně samostatný výzkum. „Musíte toho hodně poznat, abyste pak mohli říct, která součástka může do vesmíru letět a která ne.“

Víc si poslechněte v audiozáznamu pořadu Hovory, ptá se Tatiana Čabáková.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.