Nahlédněte s Radiožurnálem za oponu: takhle jsme volili prezidenta

8. březen 2013
02781547.jpeg

Připadala vám předvolební prezidentská kampaň tvrdá? To ještě nevíte všechno! V unikátním dokumentárním filmu režiséra Tomáše Kudrny budete mít možnost nahlédnout pod pokličku toho, co předcházelo historicky první přímé volbě českého prezidenta. Snímek Hledá se prezident, který vznikl za mediální podpory Radiožurnálu, přinese řadu humorných, ale i dramatických událostí, které jste ještě neviděli. A tím to rozhodně nekončí.

První přímá volba prezidenta byla pro všechny Čechy výjimečnou událostí, se kterou nikdo neměl žádné zkušenosti. Využít tento historicky důležitý moment naší republiky a zachytit co nejvěrněji jeho průběh se rozhodl režisér Tomáš Kudrna v produkci filmové společnosti Negativ.

A na co se můžete těšit? Štábu neuteklo nic ze zákulisních příprav cesty uchazečů o Hrad, a tak uvidíme mnoho nečekaných momentů, od těch veselejších na začátku až po ty velmi vyhrocené ve finále volby. Radiožurnál je mediálním partnerem filmu, a tak vás navíc čekají i zákulisní záběry z předvolebních debat Martina Veselovského!

Všichni adepti bojující o Hrad pustili štáb do svého zázemí, a tak je poznáme důkladně i z té neoficiální stránky . Dokument přibližuje divákům soukromou tvář kandidátů i lidí v jejich blízkém okolí, která se, podle režiséra Tomáše Kudrny, často dramaticky liší od obrazu, který nám předkládají média. Jak se záměr povedl, můžete posoudit sami už 21. března, kdy film vstoupí do kin.

Od sbírání podpisů až po okamžik volby

Film se natáčel od července loňského roku s většinou uchazečů o prezidentský úřad už během shromažďování podpisů nutných pro jejich kandidaturu. Pak sledoval jedenáct oficiálních kandidátů a postupně se zaměřil na tři nejžhavější uchazeče – Karla Schwarzenberga, Miloše Zemana a Jana Fischera.

Tomáš Kudrna, který se postavil i za kameru ve dvojčlenném štábu se zvukařem Danielem Němcem, ale sledoval i několik vedlejších linií. Pro dokreslení politického a mediálního obrazu první přímé prezidentské volby oslovil politology, komentátory i politiky, jako jsou Karel Hvížďala, Erik Tabery, Petr Pithart, Tomáš Lebeda nebo Jan Herzmann.

Styl natáčení tvůrci přirovnávají k úspěšnému dokumentu Občan Havel a všichni oslovení kandidáti s takovým přístupem souhlasili. Film ani jednotlivé záběry jen nesměly být zveřejněny před zvolením nového prezidenta.

Ten okamžik nastává až nyní. Chcete-li se tedy dozvědět vše o pozadí této historické události novodobých dějin, máte jedinečnou příležitost zajít si koncem března na film do kina a poslouchat vysílání Radiožurnálu!

Vysílání ČRo Radiožurnálu si můžete naladit na síti VKV/FM vysílačů po celé České republice a na dlouhé vlně 270 kHz. Poslouchat nás můžete i přes internet, pomocí DVB-S přijímače (satelit Astra 3A) a ve veřejnoprávním DVB-T multiplexu.

mapa vysílačů Radiožurnálu (VKV a DVB-T)

Záznamy vybraných pořadů Radiožurnálu si můžete poslechnout v iRadiu. Pro automatické ukládání záznamů oblíbených pořadů do svého počítače nebo mp3 přehrávače můžete využít službu Podcast.

Spustit audio
autor: Nicole Tobišková